Aurelium - zážitkové centrum vedy

Autor: Laura , Foto: aurelium.sk
Clip 6
Adresa:Bojnická 2977/3831, Bratislava
Telefón:
E-mail:aurelium@cvtisr.sk
WWW:http://aurelium.sk

Hodnotenie:

Centrum vedy je miesto kde sa prelína zábava s učením v mene hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“, kedy je vedecký poznatok alebo akékoľvek učivo skryté v zábavnom experimente. Centrum vedy používa neformálne metódy, vyvažuje prvky hry a vzdelávania. Idea centra vedy vychádza z názoru, že najlepšie sa každý učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov. Preto sa snaží všetkým návštevníkom dať príležitosť všetko vyskúšať a prísť na mechanizmus, akým daná vec funguje. Všetko je do značnej miery v rukách návštevníka. Hlavnou myšlienkou centra vedy je popularizovať vedu formou prístupnou širokej verejnosti tak, aby si každý z návštevníkov odniesol nové poznatky, zážitky a nové vedomosti. Je to koncept, ktorý v sebe spája  školu, múzeum i zábavný park.

Čo ponúka centrum vedy?
Rovnako ako klasické múzeum využíva aj centrum vedy exponáty, tie však nemajú hodnotu historickú, ale náučnú. Tá spočíva v potenciáli provokovať myslenie prostredníctvom priamej interakcie. Personál centra vedy exponáty pred návštevníkmi nestráži, ale naopak ich nabáda k fyzickému preskúmavaniu a pomáha im v realizácii experimentov. Veda ako veda nie je vždy atraktívna, ľudia sa jej často vyhýbajú, pretože majú pocit, že je to príliš komplikovaná vec. Objavovanie a experimentovanie v centre vedy je ponúkané tzv. metódou trójskeho koňa, t. j. nie prvoplánovo ale atraktívnou a zábavnou formou pomocou hier a pokusov, keď dochádza k nenásilnému objasňovaniu vedeckých informácii.

1fa
Aký má účel

Účel centra vedy je vzdelávať zábavnou formou, zvýšiť všeobecný záujem o vedu v spoločnosti pomocou interaktívnych expozícií. Presvedčiť mládež, že aj veda môže byť zábavná a vzbudiť v nich záujem o otázky týkajúce sa vedy. Motivovať mladých ľudí k vedeckej kariére a štúdiu technických odborov a prírodných vied. Pútavým spôsobom prezentovať najzaujímavejšie javy v oblasti fyziky, chémie, biológie a iných prírodných a technických vied. Ako v škole i v centre vedy je snaha o to, aby sa návštevník niečomu priučil alebo skôr lepšie pochopil to, čo predtým len tušil na intuitívnej úrovni. Zábava tu nie je samoúčelná je to motivačný prvok a prostriedok k poznaniu. Úlohou centra vedy je aj zabezpečiť transformáciu aktuálneho vedeckého poznania do zrozumiteľnej podoby. Prepojenie základných vedeckých princípov a zákonitostí s ich využitím v reálnom živote

Komu je určené?
Centrum vedy je určené pre širokú laickú a odbornú verejnosť, so zreteľom na mládež.
Odporúčame vek detí od 5+.

Prečo názov Aurelium zážitkové centrum vedy ?
Za názvom nášho zážitkového centra vedy Aurelium je oveľa viac ako sa na prvý pohľad zdá. Je odvodený od krstného mena rodáka z Liptovského Mikuláša prof. Ing. Aurela Stodolu, ktorý bol významný slovenský fyzik, technik a zakladateľ teórie parných a plynových turbín. Dokonca bol profesorom Alberta Einsteina, ktorého známy citát „Dôležité je neprestať sa pýtať“  je mottom zážitkového centra vedy Aurelium.

Exponáty:

 • Človek, obnoviteľné zdroje, ekológia
 • Chémia a materiály
 • Matematika a základné fyzikálne javy
 • Mechanika, termika, strojárstvo
 • Robotika, automatizácia
 • Svetelná technika, vlnenie, svetlo, optika

 
Autobusové spojenie (linky MHD):
Linka číslo: 65
Zástavka: Jurajov dvor

Električka:
Linka číslo: 4
Zástavka: Jurajov dvor

Otváracie hodiny pre verejnosť počas Týždňa vedy a techniky 2016 (7. 11. – 13. 11. 2016):

Pondelok    7. 11. 2016     10.00 – 19.00 hod
Utorok        8. 11. 2016       9.00 – 19.00 hod
Streda        9. 11. 2016       9.00 – 19.00 hod
Štvrtok       10. 11. 2016         Zatvorené
Piatok        11. 11. 2016         Zatvorené
Sobota       12. 11. 2016         Zatvorené
Nedeľa      13. 11. 2016         Zatvorené

 

Otváracie hodiny ZCV Aurelium platné od 14. 11. 2016
Pondelok           Zatvorené
Utorok               9.00 – 12.00 hod, 15.00 – 19.00 hod
Streda              9.00 – 15.00 hod
Štvrtok             9.00 – 12.00 hod, 15.00 – 19.00 hod
Piatok               9.00 – 14.00 hod
Sobota             12.00 – 18.00 hod
Nedeľa             Zatvorené

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Marika 07.11.2016, 19:54

  Niečo podobné je trvale zriadené na výstavisku v Brne. Keď sme tam boli, tíško som im závidela. Veľmi sa teším, že toto môžu zažiť už aj naše deti.
  Držím palce, aby takýchto projektov bolo čím viac.

 • Kika 23.08.2016, 19:40

  Určite sa sem oplatí ísť či už s malymi alebo veľkými detmi. Aj dospeláci si prídu na svoje. Bomba!!!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár

Toto pole je požadované