21. 04. 2025 Ervín 25°C Skoro jasno

Veľká noc ide v skanzene Vychylovka

15.04.2025 Autor: MS, Foto: kysuckemuzeum.sk
Termín: 21.04.2025 a ďalšie Mesto:Vychylovka Zdroj:stránka organizátora

plagatVelka noc ide rok 2025

Veľká noc, sviatok jari a kresťanskej nádeje, je hlboko zakorenená v našich tradíciách a my v Kysuckom múzeu, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vám chceme priblížiť toto čarovné obdobie.

Počas vašej návštevy nášho skanzenu objavíte nielen krásu tradičnej kysuckej architektúry, ale aj autentickú atmosféru blížiacich sa sviatkov. Všetky objekty budú zdobiť veľkonočné dekorácie, ktoré umocnia slávnostný dojem. Prostredníctvom nových informačných textov sa dozviete viac o význame jednotlivých dní Veľkého týždňa a s nimi spojených tradičných zvykoch. Pre hlbšie poznanie histórie skanzenu môžete využiť praktickú mobilnú aplikáciu smart guide.

Pripravené budú aj vyhliadkové jazdy na Historickej lesnej úvraťovej železnici, ktoré vám umožnia vychutnať si jarnú kysuckú prírodu. Na najmenších návštevníkov čaká zábavná Veľkonočná pátračka s malou sladkou odmenou a možnosť zvečniť si spomienky pri Veľkonočnej fotostene. V tvorivých dielňach si deti budú môcť v piatok, nedeľu a pondelok vyrobiť originálne veľkonočné príšerky.

Biela sobota (19. apríla 2025) prinesie špeciálny program Prezentácia kuchyne starých materí, kde sa dozviete o tradičných pôstnych a veľkonočných jedlách a budete môcť ochutnať tradičné dobroty ako jarnú praženicu s mladou žihľavou, polievku Strovu či Judáše.

Súčasťou programu budú aj ukážky pletenia veľkonočných korbáčov a zdobenia kraslíc v cibuľovej šupke. Pre šikovné ručičky budú pripravené aj tvorivé dielne Papierová sliepočka.

Príďte s nami prežiť atmosféru Veľkého týždňa a radostnej Veľkej noci v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Tešíme sa na vašu návštevu!

Napíšte komentár