21. 12. 2024 Bohdan 5°C Skoro jasno

Poznáte priaznivé účinky kyslíkovej terapie vhodnej aj pre deti?

Autor: MS, Foto: istockphoto.com, PR správa
kyslikova terapia pre deti

Zdroj: istockphoto.com

Kyslíková terapia (oxygenoterapia) môže byť bezpečne použitá aj pre deti najmä tie s chronickými ochoreniami pľúc ako je bronchiálna dysplázia cystická fibróza poruchy spánku alebo pľúcna hypertenzia. Pomáha zlepšiť hladinu kyslíka v tele čo umožňuje deťom lepší rast vyššiu úroveň aktivity a celkové zlepšenie funkcií organizmu. Kyslíková terapia môže byť aplikovaná doma pomocou kyslíkových koncentrátorov ale je nevyhnutné aby bola správne monitorovaná lekármi.

Oxygenoterapia: Od Nobelovej ceny k dôležitosti bunkového dýchania

Jej dôležitosť, aj keď ešte nie pod dnešným pojmom, spomínal už Otto H. Warburg, ktorý v roku 1931 získal Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu, konkrétne „za objav povahy a spôsobu fungovania respiračného enzýmu“. Celkovo vo svojich vtedajších výskumoch riešil primárne potrebu a fungovanie bunkovej respirácie a metabolizmus nádorových buniek. 

V podstate hovoril o tom, ako a prečo v ľudskom organizme vzniká rakovina. Ak to extrémne zjednodušíme, tvrdil, že ku zmene zdravých buniek na zhubné bunky dochádza kvôli odlišnej bunkovej respirácii. Nádorové bunky získavajú energiu primárne pomocou glykolýzy. Tá síce nie je závislá od kyslíka, ale zároveň nie je pre telo taká energeticky výhodná. Z nej vzniká laktát, ktorý má však ešte veľa nahromadenej neuvoľnenej chemickej energie. Pri zdravých bunkách prebieha proces oxidatívnej fosforylácie enzýmami Krebsovho cyklu a dýchacieho reťazca, ktoré tento laktát spracujú. Pri nádorových bunkách však prevažuje glykolýza a spomínané okysličovacie procesy sú výrazne potlačené.[1]  Čiže ak sa z nejakého dôvodu poškodí bunkové dýchanie (príčin môže byť veľa, napr. pôsobenie nejakého škodlivého toxínu), zdravé bunky sa postupne začnú premieňať na nádorové a telo viac nefunguje ako by malo.

Kyslíková terapia pôsobí blahodarne celostne – tak na naše fyzické telo, ako aj na psychickú kondíciu.

Možno ste nad tým doposiaľ nikdy nerozmýšľali, no vo vzduchu, ktorý dýchame, sa nachádza len približne 21% kyslíka. Väčšinu ostatných prvkov nášho vzduchu, ktorý máme okolo seba k dispozícii, dotvára dusík, oxid uhličitý, hélium, argón, neón, xenón, kryptón, vodík a rôzne iné plyny.

Nedostatok kyslíka súvisí s nedostatkom energie a následným vznikom rôznych zdravotných problémov. V súčasnej uponáhľanej dobe je však skutočne náročné zastaviť sa a nájsť si čas na seba a sledovanie svojho tela. Často preto  riešime už len konkrétny vzniknutý problém – chorobu.

Samozrejme, ruch miest, znečisťovanie ovzdušia, smog, všadeprítomný stres a aj dnešný výber potravín nám tiež ku celkovému zdravotnému stavu a blahu veľmi neprospievajú. Avšak také sú podmienky, v ktorých žijeme a podľa ktorých sa treba zariadiť. Nám veľmi pomáha hľadať aj v pochmúrnostiach vždy pozitíva, pozerať sa na veci z tej lepšej strany a uvedomiť si, že našťastie máme aj množstvo poznatkov, overených výskumov a nástrojov na zlepšovanie nie práve najpriaznivejšej situácie.

A napríklad aj práve vďaka kyslíkovej terapii môže náš organizmus dostať až 90-95 % kyslíka.

Ako taká kyslíková terapia prebieha, čo môžem očakávať?

Úplne zásadná a základná informácia je, že sa nemáte čoho báť. Ako sme už spomenuli, ide o nebolestivú metódu, práve naopak. Naši klienti si pochvaľujú rýchly prílev energie, pocitu radosti, rozžiarenia, uvoľnenia.

Takýto „čistý kyslík“ sa do vášho tela dostane pomocou tzv. kyslíkového koncentrátora. Ten kyslík získava zo vzduchu, ale separuje ho. Ku Vám sa už preto dostáva len jeho najčistejšia koncentrovaná forma.

Na aplikáciu potrebujete nosovo-ústnu inhalačnú masku alebo nosovú kanylu, pomocou ktorých koncentrovaný kyslík jednoducho vdychujete.

Nebude vám však stačiť jedno sedenie. Na frekvencii a intenzite sa dohodnete podľa Vášho aktuálneho zdravotného stavu a prípadných zdravotných problémov, resp. závisí aj od skutočnosti, či idete v rámci preventívnych opatrení alebo chcete riešiť nejaký konkrétny, už vzniknutý zdravotný problém.

Klienti si obvykle dohadujú 20-30-60 minútové sedenia. Opakovane.

Veľkou výhodou je, že kyslíková terapia vplýva na celý organizmus, nie len na „choré/postihnuté“ orgány.

A prekysličenia sa obávať nemusíte. Za doterajšie roky skúseností nie sú doposiaľ známe žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky. Naopak, aplikáciou oxygenoterapie sa zvyšuje koncentrácia kyslíka v krvnej plazme, čím sa zlepšuje prietok krvi a schopnosť rozvádzať kyslík a dôležité živiny do celého organizmu.


ZDROJE: [1] OTTO WARBURG: On the Origin of Cancer Cells. Dostupné na: https://www.science.org/doi/abs/10.1126/science.123.3191.309

 

Napíšte komentár