Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Sezónne choroby sa dokážu efektívne šíriť v detských kolektívoch. Počas posledných dvoch rokov izolácie bol vírus chrípky na ústupe. Bez protipandemických opatrení sa slovenskí pediatri obávajú silnej chrípkovej sezóny. Dobrou prevenciou pre deti je unikátne očkovanie, ktoré úplne vylučuje použitie injekčnej striekačky.
Chrípka dokáže byť veľmi nebezpečným ochorením. Predovšetkým v prípade, keď detskému organizmu chýbajú potrebné protilátky. Počas posledných dvoch rokov bola naša spoločnosť izolovaná. Nútená izolácia nám zabránila kontakt s viac tradičnými ochoreniami ako chrípka, na ktoré si organizmus nestihol vybudovať imunitu. Znížená imunita v detských kolektívoch tak môže byť jednou z príčin silnej chrípkovej sezóny.
Imunitná odpoveď proti chrípke nemusí byť vždy rovnaká. Ako každý vírus aj chrípka má schopnosť mutácie. Každoročne sa tak môžeme stretnúť s novým chrípkovým kmeňom. „Pokiaľ je mutácia nová, teda takýto vírus sa v predchádzajúcich sezónach nevyskytoval, spôsobuje závažnejšie príznaky a chrípková sezóna je ťažšia,“ informuje MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu.
Chrípka sa prejavuje náhle. U detí sú bežné pocity únavy, ku ktorým sa neskôr môžu pridať viaceré symptómy. Medzi najčastejšie patrí horúčka, bolesť kĺbov a svalov, zimnica, upchatý nos, nezriedkavo kašeľ. V prípade detských pacientov sa zvyknú objaviť aj žalúdočné problémy. U detí, mladších ako 3 roky, sa môžu objaviť aj nebezpečné febrilné kŕče, spôsobené horúčkou. Dôraz sa tak kladie na časté meranie teploty.
Najväčšiu hrozbu predstavuje chrípka prostredníctvom svojich pridružených komplikácií: „Napadnutá sliznica dýchacích ciest je zapálená a opuchnutá. Toto prostredie sa následne stáva ideálnym na množenie baktérií. Najčastejšími baktériami, ktoré spôsobujú komplikácie chrípky sú pneumokoky, hemofily a zlatý stafylokok. Najbežnejšou komplikáciou, ktorú spôsobujú je zápal stredného ucha. Infekcia sa dokáže rozšíriť aj do dolných dýchacích ciest a spôsobiť zápal pľúc,“ informuje Prokopová.
Zamedziť šíreniu chrípky nie je jednoduché. Deti v predškolskom veku dokážu vírus bezpríznakovo šíriť až 8 dní. Jednou z najúčinnejších foriem ochrany detí a ich okolia je očkovanie. Na Slovensku sa už minulý rok objavila moderná forma detského očkovania proti chrípke. Komfortným nosovým aplikátorom sa látka aplikuje na povrch nosovej sliznice. Látka sa tak dostane do tela rovnakým spôsobom ako samotný vírus:
„Imunitný systém zaznamená vírus, ktorý sa nachádza vo vakcíne a vytvára imunitnú odpoveď. Vírus podávaný vo vakcíne je však natoľko oslabený, že nedokáže vyvolať ochorenie ani jeho klinické príznaky. Imunitný systém dieťaťa je stimulovaný na tvorbu protilátok, ktoré využije proti plnohodnotným vírusom,“ informuje Prokopová. Na úspešné očkovanie je tak potrebný len jeden strek do oboch nosových dierok.
Veľkou výhodou očkovania je aj fakt, že sa nemusí opakovať po smrkaní či kýchnutí. Dieťa je počas očkovania v absolútnom pokoji. Dôležité je len pravidelné dýchanie. Očkovanie bez ihly je tak o mnoho menej stresujúcim zážitkom pre dieťa aj rodiča. „Vakcínu môžeme použiť u detí od 2 do 18 rokov. Ak je dieťa očkované proti chrípke prvýkrát vo svojom živote a má vek do 9 rokov, podávame dve dávky. Ak bolo dieťa už v minulosti očkované, používa sa jedna dávka. Je to z dôvodu, že dieťa do deviatich rokov sa pravdepodobne ešte nestretlo s viacerými kmeňmi vírusu chrípky,“ dodáva Prokopová.
S „bez ihlovým“ očkovaním sa na Slovensku začalo už počas 40. kalendárneho týždňa. Očkovanie však nie je vhodné pre všetkých detských pacientov. Týka sa to detí, ktoré sú v izolácií kvôli Covidu-19, majú zvýšenú teplotu alebo prejavujú symptómy autoimunitného ochorenia. Viac o modernej metóde očkovania proti chrípke zistíte u svojho pediatra.
Nazálne vakcíny sa postupne stávajú bežným očkovacím prostriedkom. Svoje využitie nachádzajú dlhodobo v zahraničí. Len na území Anglicka sa každoročne zaočkujú proti chrípke viac ako 3 000 000 detí. V rokoch 2017-2018 bolo podľa odhadu Amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) chrípkou nakazených asi 48,8 milióna ľudí. Z tohto počtu vyhľadalo lekársku pomoc 22,7 milióna a takmer 1 milión ľudí bol v dôsledku chrípky hospitalizovaný.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
18.03.2025, 20:52
Rozhľadňa Hrušovská zdrž v ČunoveJanka
Okolie je krásne, ale rozhľadňa je bohužiaľ v dezolátnom stave, je uzavretá. Chýbajúce schody, odvalené zábradlia - veľká škoda. Ale prechádzka je to aj tak pekná.
15.03.2025, 19:48
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam nádherně v m letech 1985-1987 jsem byl v Prešově na vojně u letectva, tak to bylo vlastně přes silnici naproti. Naposledy jsem tam byl v roce 2024 s mojí přítelkyní z Prešova kdy jsme se vlastně poznali, když jsem tam sloužil.
15.03.2025, 19:39
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam krásně, byl jsem v Prešově na vojně u letectva, takž přes silnic naproti. Naposledy jsem tam byl vloni v létě s mojí přítelkyní z vojny z Prešova
01.03.2025, 20:39
Dubnický kaštieľJozef
Letne akcie ako Ileshaziovske hody, najmä po zotmeni tam maju paradnu atmosferu.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár