23. 12. 2024 Nadežda 3°C Dážď so snehom

Atopickú a ekzematóznu pleť treba upokojiť! Ale ako?

Autor: MS, PR správa
young woman scratching her neck due itching gray background female has itching neck concept allergy symptoms healthcare

Zdroj: freepik.com

Atopia, ekzém, atopická dermatitída, atopický ekzém – pod akým pomenovaním poznáte vy toto kožné ochorenie, ktoré je sprevádzané svrbením, začervenaním, suchými ložiskami a v niektorých prípadoch až krvácaním pokožky?

Ekzém v tomto poňatí môžeme označiť ako termín, ktorý je spoločným názvom pre skupinu zápalových kožných stavov, ktoré spôsobujú problémy s pokožkou. Ekzém je teda mylne zamieňaní s pomenovaním atopická dermatitída, pričom práve tá je jedným z najbežnejších typov ekzému. Aby sme boli presní, atopická dermatitída je najzávažnejšou a predovšetkým chronickou formou ekzému, ktorá sa vyznačuje zapálenou pokožkou.

Podľa štatistík v súčasnosti trpí atopickým ekzémom približne 17 % populácie. Smutné však je, že toto číslo každým rokom stúpa. Ďalším smutným faktom je, že atopický ekzém sa môže prejaviť už u malých detí, no na druhej strane zvyčajne do 10. roka života dieťaťa ustupuje. Hlavne v prípade, ak je pokožka dostatočne a správne ošetrovaná. U malých detí býva atopický ekzém prítomný predovšetkým na lícach, krku a v záhyboch končatín. U dospelých sa prejavy ekzému vyskytujú predovšetkým na rukách a nohách, menej často na tvári a krku.

Čo je atopický ekzém a aké sú jeho prejavy?

Atopická dermatitída (atopický ekzém) predstavuje chronické neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré vzniká ako odpoveď na nadmernú reaktivitu imunitného systému. Prejavuje sa v 2 základných fázach, pričom postihnutý jedinec môže pozorovať fázu vzplanutia a fázu pokoja.

Počas fázy vzplanutia dochádza k tvorbe zápalových lézii na pokožke, ktorá je v ich dôsledku začervenaná, popraskaná a kvôli škriabaniu sa môže krvácať. Počas fázy pokoja, teda fázy remisie, sa na pokožke nevyskytujú žiadne prejavy, ktoré by spôsobovali problémy. Dalo by sa povedať, že pokožka je upokojená a v najlepšej kondícii.

Musíme však podotknúť, že atopický ekzém predstavuje predovšetkým genetické ochorenie, ktoré môže dieťa zdediť od svojich rodičov. Okrem genetiky má však na jeho rozvoj vplyv aj kožná infekcia alebo alergia na niektoré skupiny potravín, či liečiva.

Prejavy (príznaky) atopického ekzému:

  • svrbenie, a to najmä počas noci,
  • suché lézie na pokožke,
  • olupovanie pokožky,
  • v niektorých prípadoch pľuzgiere či mokvajúce ranky,
  • drobné vyrážky a chrasty.

Niekedy môže dôjsť aj k depigmentácii pokožky (strate kožného farbiva) v mieste výskytu atopického ekzému!

Čo zhoršuje atopický ekzém?

Neustála potreba škriabať si pokožku, suché miesta na koži a celkovo zhoršenie stavu atopického ekzému môžu ovplyvniť mnohé faktory. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad vzdušné alergény, ako je peľ, srsť domácich miláčikov, roztoče i plesne. Čo sa týka alergénov, tak posvietiť by ste si mali aj na svoje stravovacie návyky – niektoré potraviny môžu stav vašej pokožky zhoršiť. Medzi potravinové alergény zhoršujúce atopický ekzém patria napríklad vajíčka, kravské mlieko i orechy.

Za zhoršením stavu však môžu stať aj ďalšie faktory, nielen alergény. Medzi faktory, ktoré zhoršujú atopický ekzém radíme:
  • časté kúpanie sa v horúcej vode,
  • používanie parfumovanej kozmetiky,
  • oblečenie zo syntetických materiálov,
  • používanie chemických čistiacich prípravkov bez rukavíc,
  • zvýšený stres a fyzická námaha,
  • hormonálne výkyvy,
  • baktérie, vírusy a plesne.

Liečba atopického ekzému

Atopický ekzém je chronické ochorenie, ktoré vplýva na kvalitu života pacienta. Liečba však v tomto prípade nie je postavená len na užívaní nejakých liekov, ale zahŕňa celý rad aktivít, ktoré pomáhajú mierniť jeho príznaky. Dokonca platí, že neexistuje žiaden univerzálny plán liečby, ktorý by fungoval u každého. Pacienti si v podstate musia sami nájsť spôsob, akým udržia prejavy atopického ekzému pod kontrolou. To však neznamená, že by ste nemali navštíviť kožného lekára či dermatológa.

Tí vám v prvom rade pomôžu toto kožné ochorenie diagnostikovať. Totižto nie všetky problémy s pokožkou musia automaticky poukazovať na atopický ekzém. A keďže platí, že u každého sa atopický ekzém prejavuje inak, je potrebné každému pacientovi „ušiť liečbu na mieru“. Treba mať tiež na pamäti, že liečba sa líši aj podľa veku atopika.

Vo všeobecnosti však platí, že základným a najdôležitejším opatrením je pravidelné premasťovanie kože a jej zvlhčovanie. Základom je používanie prípravkov, ktoré sa odborne nazývajú emolienciá – tie zlepšujú hydratáciu kože, zabraňujú odparovaniu vody z jej hlbších vrstiev a pomáhajú obnovovať kožnú bariéru i jej ochranný film.

Jedným z účinných pomocníkov je napríklad cica krém, ktorý výrazne prispieva k zmierneniu rôznych kožných problémov (najmä psoriázu, dermatitídy, popáleniny a pod.). Odporúčame napríklad La Roche-Posay Cicaplast Baume B5 – aktívne podporuje regeneráciu kožnej bariéry a poskytuje pokožke pocit komfortu.

V rámci liečby sa využívajú aj rôzne liečiva, ako sú:

  • kortikoidy – hormonálne lieky na lokálne vonkajšie použitie,
  • antihistaminiká – protialergické liečivá,
  • antibiotiká a antimykotiká s protiinfekčnými zložkami,
  • homeopatiká – ich účinky nie sú vedecký podložené, no využívajú ich tí, ktorí preferujú prírodnú liečbu.

Prevencia je základom úspechu!

Jednoduchšie je problému predchádzať, ako ho potom hasiť. Aj v prípade atopického ekzému platí, že by sme mu v prvom rade mali predchádzať. Samozrejme, v prípade geneticky podmieneného ekzému nie je prevencia vždy možná, ale existujú zásady, ktoré sa oplatí dodržiavať, aby sa atopický ekzém nezhoršoval alebo prejavoval v čo najmenšej možnej miere.

  • Po každom kúpeli alebo sprche by ste mali pokožku tela a tváre hydratovať prostredníctvom vhodných hydratačných prípravkov. Nahliadnite do ponuky značky Bioderma, ktorá ponúka celý rad prípravkov pre atopickú pokožku či na starostlivosť o detskú pokožku. Skvelou voľbou je aj rad AtopiControl od značky Eucerin.
  • Neodporúča sa v interiéri chovať domáce zvieratá, nakoľko zhoršujú alergie a rovnako aj prejavy atopického ekzému.
  • Udržiavanie primeranej vlhkosti v domácnosti (v rozmedzí 40 až 60 %) – takto predídete tvorbe plesní, ktoré prejavy atopického ekzému zhoršujú. S tým súvisí aj častejšie vetranie.
  • Mali by ste sa vyhýbať nadmernému teplu – počas leta sa zdržovať hlavne v klimatizovaných miestnostiach a počas zimy sa vyhýbať prekúreným miestnostiam. Tým sa vyhnete nadmernému poteniu, ktoré je spojené zo zvýšeným svrbením pokožky.
  • Pozor si dajte aj na oblečenie, ktoré nosíte. Voľte predovšetkým voľné oblečenie a vzdušné materiály, v ktorých sa nebudete zbytočne potiť.

Napíšte komentár