23. 12. 2024 Nadežda 3°C Dážď so snehom

Kúpanie bábätka: všetko, čo potrebujete vedieť

Autor: MS, PR správa
small child boy 8 months old bathes bath with foam soap bubbles 1

Zdroj: notino.sk

Zaujíma vás, ako správne okúpať vaše bábo? Tu je návod, ktorý vám pomôže zvládnuť základy. Kúpanie novorodenca môže byť nervy drásajúci zážitok. Ani vášmu bábätku sa to nemusí veľmi páčiť. S trochou cviku sa však obaja začnete pri kúpaní cítiť pohodlnejšie. Začať s kúpaním, ako rutinou úlohou je niečo, s čím môžete začať krátko po narodení dieťaťa.

Niektorí pediatri odporúčajú odložiť prvé kúpanie bábätka až do veku niekoľkých dní. Je to preto, že po narodení je vaše dieťa pokryté vernixom, čo je vosková látka na koži, ktorá chráni dieťa pred baktériami prostredia.

Ak váš novorodenec plače alebo nemá rád kúpanie, uistite sa, že je v miestnosti dostatočne teplo, voda nie je príliš horúca, a že ho máte zabaleného v uteráku (počas kúpeľa so špongiou), aby mu bolo pohodlne.

Keď sa vaše bábätko samo posadí, môžete ho kúpať vo vani. Hračky alebo knihy do kúpeľa môžu bábätku pomôcť užiť si kúpanie, no pri bublinkách buďte opatrní, pretože časté kúpele s penou môžu vysušiť detskú pokožku.

Potrebujete mydlo?

Pri kúpaní novorodenca môžete použiť jemné detské mydlo, gél, olej. Vhodná je aj pena do kúpeľa pre deti. Vyhnite sa používaniu bežného mydla, pretože môže byť príliš agresívne a môže vysušiť jemnú pokožku vášho dieťaťa.

Ako umývať pokožku hlavy a vlasy dieťaťa

Naplánujte si umývanie pokožky hlavy alebo vlasov vášho dieťaťa dvakrát týždenne. Ak chcete umyť pokožku hlavy alebo vlásky svojho dieťaťa, jemne vmasírujte detský šampón do vlasov, ak nejaké majú, alebo priamo na pokožku hlavy. Opláchnite hlavičku vlhkou handričkou.

V detskej vaničke môžete tiež jemne nakloniť hlavu dieťaťa dozadu a jednu ruku držať na čele, zatiaľ čo nalievate trochu teplej vody. Voda sa rozleje po stranách hlavy, aby opláchla šampón.

Aká horúca by mala byť voda?

Teplota vody na kúpanie vášho dieťaťa by mala byť teplá, nikdy nie horúca. Ideálna teplota je medzi 37 °C a 38 °C. Na sledovanie teploty môžete použiť teplomer do vody, alebo skontrolovať vodu zápästím, alebo lakťom, aby ste sa uistili, že je teplá a nie horúca. Digitálny teplomer do vody dáva presný a rýchly výsledok.

Ako často deti potrebujú kúpanie?

V prvom roku vášho dieťaťa môže potrebovať len asi tri kúpele týždenne. To je zvyčajne dostatočné, ak oblasť plienky dôkladne umyjete pri každom prebaľovaní dieťaťa.

Kúpanie raz denne alebo každý druhý deň je tiež v poriadku, ale častejšie kúpanie môže vysušiť pokožku vášho dieťaťa. To platí najmä v prípade, ak používate mydlo.

Kúpanie novorodenca: Návod

Tieto kroky uľahčia kúpanie vášho novorodenca:

  1. Pred vyzlečením bábätka utrite očné viečka (od vnútorného oka po vonkajšie oko) vatou namočenou vo vlažnej vode. Vytlačte prebytočnú vodu. Na každé utieranie použite nový kúsok vaty. 
  2. Vyzlečte svoje dieťa, plienku dajte dole.
  3. Jednou rukou podoprite hlavu a ramená svojho dieťaťa a druhou rukou podoprite jeho telo. Jemne spustite dieťa do vane, chodidlami napred, pričom ho vždy pevne držte.
  4. Podoprite hlavu vášho dieťaťa a položte ho do vane tak, aby zadná časť jeho hlavy bola vo vode. Jemne na hlavu nastriekajte trochu vody. Môžete použiť detské mydlo.
  5. Ako posledné jemne umyte pohlavné orgány a zadoček dieťaťa, a to iba vodou. Vyčistite tiež všetky zvyšky výkalov, zvratkov alebo mlieka zo záhybov tela dieťaťa.

Plienky do vody

Chystáte sa s dieťaťom do bazéna a neviete, čo s plienkou? Odpoveďou sú plienky do vody. Plienkové plavky alebo plienky na kúpanie sú špeciálne navrhnuté plienky, ktoré sú určené na použitie iba v bazéne, aby sa zaistilo, že zadok vášho malého je zakrytý a uzavretý. Nefungujú rovnako ako obyčajne plienky. Ich úlohou je udržať vo vnútri všetko, čo by nemalo do vody uniknúť. Oproti obyčajnej plienke nenasakujú vodu a nezväčšujú svoj objem,  zabraňujú znečisteniu bazéna a mora.

Napíšte komentár