Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici dokumentuje literárnu a hudobnú kultúru banskobystrického regiónu, ale aj históriu a súčasnosť bábkarského umenia prostredníctvom expozícií a podujatí. Umiestnené je v budove, v ktorej žil, pracoval a zomrel spisovateľ Ján Botto, na Lazovnej ulici č. 11. Patrí medzi špecializované múzeá v múzejnej sieti na Slovensku.
Zbierkový fond múzea zahŕňa takmer 60 000 kusov zbierkových predmetov a dokumentov:
Múzeum – domov múz
Bábkarský salón
Ľudové hudobné nástroje na Slovensku
Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského v Tajove >> viac info TU
Pamätná izba Pavla Tonkoviča v Podkoniciach >> viac info TU
Expozícia po obsahovej stránke pozostáva z Hudobného, Literárneho a Divadelného salóna. Poskytuje pohľad na významné hudobné a literárne osobnosti mesta a regiónu. Svojou širokou obsahovou náplňou výrazne obohacuje kultúrnu prezentáciu mesta a je vhodná pre všetky vekové vrstvy návštevníkov. Je možné ju využívať i na rôzne špecializované podujatia (napr. interaktívne programy pre školy, besedy o živote a tvorbe hudobných a literárnych osobností, komorné umelecké programy, koncerty a iné). K dispozícii sú videopremietania podľa požiadaviek návštevníkov, ale aj možnosti uskutočniť tvorivé aktivity s využitím informácií v dotykových paneloch a v interaktívnej stene i rôzne druhy súťaží.
Program: v súčasnosti sú pripravené programy v Literárnom salóne (TU) a Hudobnom salóne (TU).
Expozícia mapuje bábkarské tradície na Slovensku: rodinu Stražanovcov, rodinu Anderlovcov, Antona Anderleho z Radvane, výrobcov bábok na strednom Slovensku, ochotnícke súbory, históriu a súčasnosť Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici, amatérskych a profesionálnych výrobcov bábok. Časť expozície je venovaná slovenskej scénografke Jane Pogorielovej a jej manželovi divadelnému technológovi Antonovi Dušovi. Návštevníci si môžu vyskúšať vodenie bábok, zahrať si bábkovú rozprávku, čítať rozprávku a potom ju zdramatizovať. Bábkarský salón môžu využívať aj na hodiny výtvarnej a estetickej výchovy. Videozáznamy vhodne dopĺňajú odbornú problematiku bábkarstva.
Program: program si môžete vybrať z katalógu (TU).
Literárne a hudobné múzeum zabezpečuje na Slovensku výskum výroby a uplatňovania ľudových hudobných nástrojov. Tie patria medzi najstaršie umelecké prostriedky vôbec. Tradičné hudobné nástroje sú základom ľudovej inštrumentálnej hudby. Na Slovensku tvoria v porovnaní s inými stredoeurópskymi kultúrami značne rozsiahly celok, ktorý v súčasnosti tvorí do 200 nástrojových typov. Expozícia prináša 250 ľudových hudobných nástrojov od 60 tvorcov. Väčšina z nich bola vyrobená v 20. storočí. Z druhej skladby prezentuje signálne, samoznejúce, vzduchozvučné a strunové nástroje. Najrozsiahlejší celok je venovaný píšťalám a z nich najmä špecifickému slovenskému hudobnému nástroju – fujare, ktorá sa stala symbolom etnickej preukaznosti Slovákov. Expozíciu dopĺňa videopremietanie, ale aj možnosť uskutočniť tvorivé aktivity (hra na ľudových hudobných nástrojoch, rytmicko-pohybové hry, hravé vedomostné kvízy a súťaže).
Program: program si môžete vybrať z katalógu (TU)
Návštevy len na objednanie. Konkrétny program si môžete objednať:
Základné vstupné |
4,00 |
Zľavnené vstupné (seniori, študenti, žiaci) |
2,00 |
Rodinné vstupné – malé (1 dospelý + 2 deti) |
6,00 |
Rodinné vstupné – veľké (2 dospelí + 3 detí) |
12,00 |
Žiaci v rámci školskej skupiny |
2,00 (60 min.) 3,00 (90. min.) |
Voľné vstupné (deti do 6 rokov, seniori nad 70 rokov, držitelia preukazov ICOM, preukaz pracovníka múzea/galérie SR a ČR, novinársky preukaz, sprievodca cestovného ruchu so skupinou, ŤZP, pedagóg so školskou skupinou, prvá nedeľa v mesiaci) |
0,00 |
Štandardné trvanie lektorátu je 60 minút.
Interaktívny program, špecializované hodiny, práca s pracovnými listami trvá 90 minút.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Mapa: N 48° 44′ 15″ E 19° 8′ 38″
Mapa sa nahráva...
18.03.2025, 20:52
Rozhľadňa Hrušovská zdrž v ČunoveJanka
Okolie je krásne, ale rozhľadňa je bohužiaľ v dezolátnom stave, je uzavretá. Chýbajúce schody, odvalené zábradlia - veľká škoda. Ale prechádzka je to aj tak pekná.
15.03.2025, 19:48
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam nádherně v m letech 1985-1987 jsem byl v Prešově na vojně u letectva, tak to bylo vlastně přes silnici naproti. Naposledy jsem tam byl v roce 2024 s mojí přítelkyní z Prešova kdy jsme se vlastně poznali, když jsem tam sloužil.
15.03.2025, 19:39
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam krásně, byl jsem v Prešově na vojně u letectva, takž přes silnic naproti. Naposledy jsem tam byl vloni v létě s mojí přítelkyní z vojny z Prešova
01.03.2025, 20:39
Dubnický kaštieľJozef
Letne akcie ako Ileshaziovske hody, najmä po zotmeni tam maju paradnu atmosferu.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár