23. 12. 2024 Nadežda 3°C Dážď so snehom

Trhanie zubov nepočká ani počas pandémie. Ako sa starať o ranu?

Autor: Maria Bodnarova, PR správa
doctor holding dentist s tools

Zdroj: freepik.com

Trhanie zubov – už len vysloviť to nahlas bolí! Pravdou však je, že extrakciu absolvujeme počas života takmer všetci aspoň raz. Nie, nevyhýba sa ani tým, ktorí sa o svoj chrup starajú príkladne. Často je to jediné riešenie pre povestné zuby múdrosti, ktoré rastú „bez poriadku“. V zubárskom kresle vás pred bolesťou chráni anestézia, komplikácie však môžu prísť doma.

Aj keď prebiehajúca pandémia odsunula plánované zákroky na neskôr, bolesť zubov si nevyberá a niekedy je extrakcia jedinou možnosťou. Príbehy o trhaní zubov majú často veľa spoločné s napínavými trilermi. Preto nikoho neprekvapí, že návšteva zubára za týmto účelom vyvoláva v mnohých z nás paniku, strach a stres. Zbytočne! V stomatologickej ambulancii sa pri extrakcii zuba bežne využíva anestézia, takže bolesť naozaj nie je strašiakom. Navyše prebieha veľmi rýchlo, zvyčajne si samotný akt ani nestihneme uvedomiť. Ako po každom zákroku, ktorého výsledkom je rana, vyžaduje si dodatočnú starostlivosť. Tá je kľúčová v celom procese hojenia. Stačí však dodržiavať pár pravidiel a môžete sa vyhnúť prípadným komplikáciám ako zápal či infekcia.

  • Jedzte a pite až neskôr po zákroku. Do čerstvej rany by sa v žiadnom prípade nemalo dostať jedlo.
  • Miesto chlaďte. Poslúži vám napríklad aj vrecko s mrazenou zeleninou, ktoré si na boľavé miesto prikladajte.
  • Uprednostnite kašovité, mäkké jedlá. Lepivým, tvrdým potravinám sa radšej vyhnite.
  • Aspoň 3 dni sa rany nedotýkajte.
  • Miesto čistite len veľmi opatrne.
  • Aspoň na pár dní obmedzte fajčenie a alkohol.
  • Podporte proces liečenia vhodnými prostriedkami. Vhodné sú voľnopredajné lieky s obsahom diklofenaku, napr. Glimbax. Pôsobí proti zápalu a bolesti. Glimbax je preto vhodnou voľbou nielen po extrakcii zubov, ale tiež po ďalších chirurgických zákrokoch v ústnej dutine. Výhodnou je, že ho nájdete vo forme roztoku určeného na vyplachovanie, ale tiež vo forme 2x koncentrovanejšieho spreja, ktorý sa aplikuje streknutím priamo na postihnuté miesto. Nemusíte sa obávať ani nepríjemnej chuti – príjemne vás prekvapí svieža mäta s broskyňou. Výdaj lieku nie je viazaný na lekársky predpis. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
roztok
sprej

Zdroj: Glimbax

Napíšte komentár