22. 11. 2024 Cecília

Kolobeh chorôb v rodine začína u detí

Autor: Maria Bodnarova, PR správa

Sezóna prechladnutí, chrípok, angín a mnohých ďalších chorôb je v plnom prúde. K tomu, aby sa rozbehol nekonečný kolotoč kašlania, smrkania a iných nepríjemností aj u vás doma, stačí naozaj málo. Vedeli ste, že sú to najčastejšie naši najmenší, ktorí ich do rodiny „prinesú“?

Chladné mesiace sú pre organizmus poriadnou výzvou. Nepomáha jej ani aktuálna situácia v súvislosti s koronavírusom. Opatrnosť a prevencia by preto mala byť prioritou pre každého z nás. Nie je to však celkom jednoduché, najmä ak sa vo vašej rodine nachádzajú deti. Vedeli ste, že práve naši najmenší „nosia“ domov vírusy a baktérie najčastejšie? Dôvodov je hneď niekoľko: detský kolektív, nedostatočné osvojenie hygienických návykov, vyvíjajúca sa imunita s nedostatkom protilátok. Určite s tým máte vlastné skúsenosti – aj naoko nevinný soplík odštartuje v rodine niekoľkotýždňový kolotoč, kedy si každý člen „užije“ svoje. Síce sú podobné komplikácie úplne prirodzené a pre detskú imunitu do určitej miery aj nevyhnutné, nemusia vždy dopadnúť rodinnou pohromou. Poradíme vám najúčinnejšie zásady prevencie a opatrení, ktoré vám môžu pomôcť.

K zdravému životnému štýlu veďte od malička

Imunitný systém potrebuje na svoje fungovanie dostatok živín, ktoré prijíma z vhodnej stravy, Aj keď sú naše ratolesti v zdravom jedle viac ako prieberčivé, snažte sa urobiť maximum, aby mali zeleniny a ovocia v jedálničku dostatok. Sladkosti či iné nutrične chudobné potraviny obmedzte a doprajte im ich len výnimočne. Skvelým spôsobom na budovanie silnej imunity je pravidelný pohyb. Dbajte, aby ho mali (nielen) vo voľnom čase dostatok – rodinné prechádzky, výlety či túry, prípadne kolektívne športy sú skvelým spestrením víkendového programu.

Zdroj: freepik.com

Dezinfikujte, ale s mierou

Dezinfekcia často používaných predmetov v domácnosti (kľučky, vypínače, klávesnice, mobilné telefóny a pod.) sa aktuálne stala súčasťou nevyhnutej starostlivosti o náš interiér, pristupujeme k nej takmer automaticky. Prinesené baktérie zvonka domov môžu totiž narobiť poriadnu spúšť. Aj tu však platí, že prílišná sterilita detskej imunite neprospieva. Samozrejmosťou je hygienický štandard, na ktorý sa aktuálne kladú vyššie nároky, no tam, kde nie je väčšie riziko to s dezinfekciou preháňať netreba.

Čisté ruky sú základ

Časté umývanie rúk je jedným z najúčinnejších opatrení, ktoré môže pomôcť zastaviť ochorenie už na začiatku. Už pred nástupom do škôlky by mala mať vaša ratolesť túto zručnosť osvojenú na sto percent. Ideálne je preto viesť deti k tomu už oveľa skôr, najmä keď začína dieťa spoznávať svet štýlom „rukami do úst“. Väčší dôraz na umývanie rúk dávajte aj pri stretávaní sa s ostatnými deťmi i dospelými. Je totiž veľmi dôležité, aby dieťa od malička vnímalo hygienické návyky ako dôležitú súčasť života. Väčšie deti by mali brať umývanie rúk pred jedlom, po použití WC, po príchode do triedy a po čase strávenom vonku, ako samozrejmosť, rovnako tak aj správnu techniku.

close up hand washing high quality photo

Zdroj: freepik.com

Deliť sa nie je vždy dobrý nápad

Aj keď sa snažíte naučiť svoje dieťa deliť sa už od mala, od tohto zvyku by malo v určitých situáciách radšej upustiť. Platí to nielen v kolektíve, no v niektorých prípadoch aj v rodine. Preventívne opatrenia by ste mali doma zaviesť pri každom podozrení na ochorenie – ak začne dieťa kýchať, kašlať a pod. Vyhraďte mu vlastný uterák, príbor, často dezinfikujte kľučky a vetrajte. 

S podozrením radšej k lekárovi

Pri skutočne opakujúcich sa ochoreniach sa odporúča navštíviť imunoalergológa. Poruchám imunity môže v niektorých prípadoch predchádzať aj genetická predispozícia. Deťom, ktoré aj napriek užívaniu bežných metód posilňovania imunity trpia opakovanými zápalmi dýchacích ciest, môžu pomôcť lieky s obsahom enzýmov.

child docto rs office

Zdroj: freepik.com

Enzýmy na oslabenú imunitu

Posilnenie oslabenej imunity je dlhodobý proces, ktorému zodpovedá aj spôsob podpornej terapie. Pre deti s oslabenou imunitou je najlepšie začať užívať enzýmové lieky, z ktorých najznámejší je Wobenzym. Liečba sa odporúča na dobu niekoľkých týždňov. Výsledky zahraničných štúdií potvrdzujú, že podporná liečba Wobenzymom výrazne znižuje počet opakovaných zápalov dýchacích ciest vírusového aj bakteriálneho pôvodu u detí i dospelých. Pokiaľ ich už virózy alebo angíny sužujú, je najlepšie začať užívať enzýmy čo najskôr. Okrem potrebného posilnenia imunity, enzýmy v lieku pomáhajú rýchlejšie a lepšie zvládnuť ochorenia. Pri súčasnom užívaní s antibiotikami zlepšujú účinnosť prípadnej antibiotickej liečby. Wobenzym pomáha brániť prípadnému opakovaniu ochorenia a prispieva k obnove prirodzenej imunity.

Wobenzym je tradičný liek na vnútorné použitie. Starostlivo čítajte príbalovú informáciu. O liečbe detí sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Napíšte komentár