Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Zdroj: shutterstock.com
To, čo sa ešte pred pár mesiacmi zdal byť super výhodný benefit pre zamestnancov, sa momentálne s pandémiou nového koronavírusu zmenilo na úplnú samozrejmosť.
V súčasnosti už takmer polovica zamestnancov pracuje v režime home-office, čiže práca z domu.
Čo tento pojem home-office vlastne znamená? Je to to isté ako domácka práca či telepráca vykonávaná z domu? Môže vám ju zamestnávateľ nariadiť? Máte počas home-officu nárok na stravné ? Ak som na home-office, akú mzdu budem dostávať? Budem mať nárok na stravné lístky?
Márne budete listovať Zákonník práce, pojem home-office (práca z domu), nie je legálne definovaný a preto sa nedopátrate jeho definície. Môže sa vám na prvý pohľad zdať, že ide o to isté ako je domácka práca či telepráca, ktoré náš Zákonník práce pozná. No, opak je pravdou. Home-office v čase pandémie nie je ani domácka práca ani telepráca. Aký je medzi nimi rozdiel?
Domácka práca aj telepráca majú spoločné to, že ide o pracovný pomer zamestnanca, ktorým vykonáva pre zamestnávateľa prácu na základe dohodnutých podmienok v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste a v prípade telepráce navyše aj s použitím informačných technológií (napríklad telemarketingoví pracovníci, špecialisti zákazníckej podpory), v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje.Povedané zjednodušene, ide o akýsi typ práce vo forme trvalého home-officu, nie príležitostného home- officu.
Home-office tak ako ho vnímane v momentálnej situácií, prestavuje však home-office len príležitostný, a síce v čase mimoriadnej či núdzovej situácie. Ide teda o prácu z domu vykonávanú len príležitostne, nie trvalo.
Áno, môže. Túto možnosť mu dala priamo novela Zákonníka práce účinná od 4.4.2020, čím vláda reagovala na aktuálny stav v oblasti pracovného práva. Ide o to, aby sa na jednom mieste v čase pandémie nezhromažďovalo veľa ľudí (napríklad v kanceláriách a openspacoch) a aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu nákazy.
Takéto nariadenie home-officu robí zamestnávateľ najčastejšie formou písomného príkazu.
Nebojte sa však, aj zamestnávateľ nato, aby mohol nariadiť prácu z domu, musí zhodnotiť jednak riziká šírenia nákazy v kolektíve a tiež musí ísť o povahu práce, ktorá umožňuje vykonávanie práce z domácnosti zamestnanca (v praxi najmä činnosti, ktoré vyžadujú a dajú sa realizovať na PC a podobne....)
Na druhej strane aj zamestnanec má právo na prácu z domu, a to za podmienky, že to povaha práce umožňuje, a že tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody zamestnávateľa (potreba prítomnosti zamestnanca na pracovisku pri obsluhe a riadení či zásahu na technickom zariadení, potreba pracovnej pohotovosti, zdravotné a záchranné zložky štátu a podobne).
Áno, máte. Na zamestnancov pracujúcich z domu sa v otázkach súvislosti s nárokom na stravné uplatňujú rovnaké pravidlá ako pre tých zamestnancov, ktorí pracujú na pracovisku. To znamená, že sa nič nemení a naďalej platí, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi finančný príspevok na stravovanie v sume najmenej 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55% stravného poskytovaného pri pracovnej zmene v trvaní 5 až 10 hodín.
Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie aj zamestnancovi pri výkone práce z domu.
Zamestnancovi pri práci z domu patrí jeho bežná odmena za prácu, teda mzda, ktorú by dostával aj keby prácu inak vykonával na pracovisku. Tak, ako pri otázke nároku na stravné, ani pri mzde sa nič nemení, nakoľko pri práci z domu platia pri otázkach mzdy tie isté pravidlá, ako by ste boli na pracovisku zamestnávateľa.
Povedzme si pravdu, pracovať z domu nie je vždy to isté ako pracovať z pracovného prostredia, na ktoré sme zvyknutí a voláme ho pracovisko. Pre niektorých je pracovisko jednoducho miesto, kde ich neruší okolitý svet „domácich povinností aj detí“ a vedia sa úplne sústrediť pri pohľade na svoj pracovný stôl a kolegov. Iným zamestnancom naopak plne vyhovuje forma práce z domu a vedia to zosúladiť..
A podobne tak to je aj s kontrolou vykonanej práce vo vašej domácnosti. Váš zamestnávateľ vás môže kontrolovať iba nepriamo, ako napríklad zasielaním pravidelných úloh alebo výkazov práce v určený čas, fungovaním prostredníctvom rôznych aplikácií ako Skype a podobne.
Situácia s koronavírusom sa pre tento okamih nevyvíja pozitívne. Asi nám neostane nič, len si na prácu z domu jednoducho zvyknúť ... a naplno využiť jej benefity.
Veľa pracovných úspechov prajeme.
>> Všetky články z rubriky Právna poradňa
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
18.03.2025, 20:52
Rozhľadňa Hrušovská zdrž v ČunoveJanka
Okolie je krásne, ale rozhľadňa je bohužiaľ v dezolátnom stave, je uzavretá. Chýbajúce schody, odvalené zábradlia - veľká škoda. Ale prechádzka je to aj tak pekná.
15.03.2025, 19:48
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam nádherně v m letech 1985-1987 jsem byl v Prešově na vojně u letectva, tak to bylo vlastně přes silnici naproti. Naposledy jsem tam byl v roce 2024 s mojí přítelkyní z Prešova kdy jsme se vlastně poznali, když jsem tam sloužil.
15.03.2025, 19:39
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam krásně, byl jsem v Prešově na vojně u letectva, takž přes silnic naproti. Naposledy jsem tam byl vloni v létě s mojí přítelkyní z vojny z Prešova
01.03.2025, 20:39
Dubnický kaštieľJozef
Letne akcie ako Ileshaziovske hody, najmä po zotmeni tam maju paradnu atmosferu.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár