Tiež vás trápi chrípka alebo prechladnutie a nechcete hneď siahnuť po liekoch? Vyskúšajte naše tipy na domáce prírodné recepty :)
Boľavé hrdlo
Zdroj: pixabay.com
- Domáce hašlerky - vyskúšajte náš tip na domáce hašlerky zo šalvie - pre recept kliknite na odkaz
- Kloktanie - najlepšie je slanou vodou, ak to však nezvládnte, nevadí môžete kloktať aj vlažnou šalviou, repíkom alebo harmančekom. (na 2 dcl teplej vody dajte kopcovitú lyžičku bylinky, podľa vášho uváženia)
- Slepačí vývar - verili by ste tomu? Naozaj je to tak, že proti boľavému hrdlu pomáha slepačí vývar
- Mastná handra na krk - toto som ako dieťa priznám sa neznášala:) Ale teraz nedám naňho dopustiť:) Potrebujete šatku, bavlnený kapesník, bravčovú masť a soľ. Bavlnený kapesník natriete masťou, posolíte a priložíte na krk - zaviažete šatkou.
- Cesnak - zjedzte surový strúčik cesnaku každé dve hodiny alebo ním poriadne natrieť hrianku. U nás keď sme prechladnutí tak napečiem tieto slimáky na večeru, poriadne potriem cesnakom a bacily nemajú šancu:) Recept nájdete tu.
- Mlieko s medom a maslom - pite najmä na večer, nie horúce, len vlažné.
- Čaj z čerstvého zázvoru s medom alebo zo šípok - lyžiču čerstvého zázvoru varíme v 1 litri vody, cca. 5 minut pridáme med alebo aj citrónovú šťavu. Viacej receptov zo šípok nájdete tu.
Upchatý nos
Zdroj: pixabay.com
- Cibuľa - Na upchatý noštek, sťažené dýchanie a dusivý kašeľ zaručene pomôže rozkrojiť na menšie kusy jednu väčšiu cibuľu a misku s takto rozkrájanou cibuľou položiť blízko miesta, kde dieťatko spinká. Pre viac receptov z cibule, kliknite na odkaz
- Voda s troškou soli - prepláchnutie nosných dierok s trochou osolenej vody niekoľkokrát denne pomôže zvlhčiť hlieny a vyčistiť dutiny. Jednu nosnú dierku zapchajte a druhou nasajte vodu (soli nech je naozaj len toľko, aby vás nedráždila), zopakujte aj s druhou nosnou dierkou a potom sa poriadne vysmrkajte. Ak neznesiete soľ, vyskúšajte miesto nej mätu alebo vincentku.
- Naparovanie s harmančekom alebo repíkom - do litra vriacej vody pridáme dve kopcovité lyžice harmančeka alebo repíka. Chvíľku povaríme, odstavíme dáme na stôl a vdychujeme nosom výpary. (Ja si cez hlavu dávam ešte deku aby to malo silnejšie účinky:))
- Kúpeľ nôh v horúcej vode - nádchu uvoľní aj kúpeľ nôh v horúcej vode (koľko len znesiete) cca. 10 až 15 minút, kým sa nezačnú liať hlieny z nosa. Ja si do horúcej vody pridávam dve lyžice soli a mätový olej.
- Kurkuma s medom - Príprava je veľmi jednoduchá. Stačí pridať 1 polievkovú lyžicu kurkumy do 100g medu, poriadne premiešať, vložiť do sklenenej nádoby a dávať si jednu lyžičku každé dve hodiny.
- Masť z majoránky - na túto masť nedáme u nás doma dopustiť, stačí natrieť pod nos a soplík sa vám hneď spustí. Pre recept kliknite na odkaz.
- Obklady na dutiny zo soli - veľmi nápomocné sú aj teplé obklady na nose a čele, ktoré uvoľnia hlieny. Na suchej panvici si ohrejeme sol - mala by mať takú teplotu, aby sme ju potom vydržali priložiť na čelo a nos. Takto ohriatu sol dáme na kapesník, ktorý zaviažeme a prikladáme na čelo a nos.
Horúčka
Zdroj: pixabay.com
- Ocot - pripravte si zábal na nohy z octu a vody v pomere 1:1, prípadne môžete do octovej vody namočiť aj uterák a priložiť ho na hlavu.
- Citrón, tvaroh, surový zemiak a horčica - naše staré mamy zrážali teplotu aj pokladaním koliesok citrónu či surového zemiaku na čelo a zápästie (tam, kde sú žily) alebo potieraním týchto miest horčicou či tvarohom.
- Studené zábaly s mliekom alebo vlažná sprcha - zábaly zo studenej vody s pridaním mlieka alebo rýchla vlažná sprcha rovnako zníži horúčku.
Kašeľ
Zdroj: pixabay.com
- Cibuľa a med - pripravte si liečivý sirup. Cibuľu nakrájajte, dajte do pohára s viečkom, zalejte medom a dajte do chladničky. Cibuľa spolu s medom pustí šťavu, ktorú počas dňa podávajte ako liek po lyžičkách. V prípade, že niekto nemôže med, treba ho nahradiť trochou cukru
- Čaje zo sušených byliniek - na kašeľ veľmi dobre zaberajú aj odvary zo sušených byliniek, najlepšie sú: tymián, majoránka, skorocel, bazalka, prvosienkové kvety, medovka, lipa, materina dúška, fenikel, aníz , baza čierna- 1 kopcovitú lyžičku zaliať vriacou vodou, nechať poriadne lúhovať a pridať lyžicu medu. Viacej receptov z bazy nájdete tu.
- Mastný obklad na hruď - Bravčovú masť natrite na hruď a prikryte igelitom a uterákom. Takisto pomáha nahriaty olivový olej.
Najlepšou prevenciou je aj tak pobyt na čerstvom vzduchu, jesť veľa ovocia a zeleniny, piť veľa tekutín:)
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár