Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Prinášame vám návod na destiláciu sviežej, voňavej kvetinovej vody. Na jej výrobu si môžete vybrať rôzne druhy byliniek alebo kvetiniek - záleží aké vône obľubujete poprípade na aký účinok ju potrebujete:) Vhodné sú napríklad: ruža, medovka, mäta, levanduľa, rozmarín, šalvia... Avšak vôňa kvetu či bylinky sa nemusí vždy 100%-ne preniesť do vyrábanej kvetinovej vody. Prechádzajú totiž do nej len poniektoré vonné látky, čo môže vôňu viac či menej pozmeniť. Výsledok na vašej pokožke pocítite tak či tak:)
A načo sú vhodné tieto prírodné vody? Majú samozrejme rôznorodé využitie - či už ako pleťové tonikum alebo jemne čistiaca pleťová voda, tiež na obklady, či naparovanie, alebo ako osviežujúci sprej na prírodný "refreš" pokožky tváre a tela. Záleží, načo ich chcete použiť a aké bylinky použijete:) Ja som si vyrobila práve pleťovú vodu, ktorú môžete použiť záreveň ako čistiace tonikum:) Najlepšie je použiť vždy čerstvé kvety, ale môžete použiť aj sušené :) Môžete ich destilovať samostatne alebo v zmesi tak ako som to urobila ja:) Ja som si zvolila hluchavku a zádušnik. Tieto dve rastlinky sú skvelí pomocníci pre krásnu a žiarivú pleť. Pôsobia dvojako - zvnútra aj zvonka. V nenápadných kvietkoch sa skrývajú účinné látky, ktoré sú výborné na čistenie a revitalizáciu všetkých typov pleti.
Zdroj: sdetmi.com
1. Hrniec si dáme na šporák a vložíme do hrnca podstavec (v mojom prípade zapekaciu misku).
Zdroj: sdetmi.com
2. Do hrnca nalejeme vodu: cca 3 cm od dna hrnca a pridáme bylinky. Počas destilácie je dobré sem tam skontrolovať. či sa bylinky nepripaľujú.
Zdroj: sdetmi.com
3. Na podstavec umiestnime misku, do ktorej sa bude zachytávať kvetinová voda. Hrniec zakryjeme pokrievkou, ktorú sme ale otočili naopak. Miska na kvetinovú vodu sa avšak nesmie dotýkať ani pokrievky ani hrnca. Zapneme šporák a privedieme vodu k varu.
Zdroj: sdetmi.com
4. Keď voda začne vireť, položíme na pokrievku vrecko s ľadom a stíšime teplotu tak, aby voda vrela, ale len mierne. Necháme takto destilovať 20 minút - nie však dlhšie. ( V hrnci dochádza medzitým k destilácií - voda vrie a odparuje sa. Para prechádza bylinkamie a obohacuje sa tak o zložky esenciálnych olejov a iné rastlinné látky, následne sa zachytáva na pokrievke, a vďaka ľadu sa zráža a steká do misky).
Zdroj: sdetmi.com
5. Po uplynutí 20 minút, vypneme šporák. Hrniec necháme vychladnúť a následne vyberieme misku z hrnca - a kvetinovú vodu máme hotovú. Prelejeme si ju do uzatvárateľnej nádobky a uložíme do chladu. Takto vám vydrží aj polroka. Ak by ste si chceli predĺžiť trvanlivosť tejto vody, kvapnite do nej pár kvapiek kvalitného esenciálneho oleja ( ja som pridala mätový). Na jej povrchu sa vytvorí olejová vrstva, ktorá tak neprepustí vzduch a spôsobí tak spomalenie oxidáce. Z tohto množstva vyjde cca 100 ml čistej kvetinovej vody.
Zdroj: sdetmi.com
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
18.03.2025, 20:52
Rozhľadňa Hrušovská zdrž v ČunoveJanka
Okolie je krásne, ale rozhľadňa je bohužiaľ v dezolátnom stave, je uzavretá. Chýbajúce schody, odvalené zábradlia - veľká škoda. Ale prechádzka je to aj tak pekná.
15.03.2025, 19:48
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam nádherně v m letech 1985-1987 jsem byl v Prešově na vojně u letectva, tak to bylo vlastně přes silnici naproti. Naposledy jsem tam byl v roce 2024 s mojí přítelkyní z Prešova kdy jsme se vlastně poznali, když jsem tam sloužil.
15.03.2025, 19:39
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam krásně, byl jsem v Prešově na vojně u letectva, takž přes silnic naproti. Naposledy jsem tam byl vloni v létě s mojí přítelkyní z vojny z Prešova
01.03.2025, 20:39
Dubnický kaštieľJozef
Letne akcie ako Ileshaziovske hody, najmä po zotmeni tam maju paradnu atmosferu.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár