Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Jedinečné tesárske dúpence nájdete ukryté v lese obce Hontianske Tesáre. Dúpence sú pradávne skalné skrýše 5 až 6 metrov veľké a 180 až 200 centimetrov vysoké, vytesané do strmého pieskovcového svahu. Obydlia pravdepodobne slúžili ako skrýše ľudí pre Turkami.
V Hontianskych lesoch nájdete štyri tieto skrýše. Jednodierky sú dve, dvojdierka a najzaujímavejšia osemdierka. Jej vstupný otvor sa nachádza asi 20 metrov nad zemou. 4 komory sú väčšie pravdepodobne boli určené pre dospelých a 4 menšie pre deti. V lokalite Tesárskych dúpencov sa nachádzajú informačné tabuľky, ktoré vám tieto skalné obydlia predstavia a rovnako tu nájdete aj pomocné laná, ktoré vám umožnia dostať sa do ťažšie prístupných skrýš.
Asi 200 metrov za Osemdierkou nájdete Tesársku roklinu - krátke kaňonovité údolie so štyrmi vodopádmi, ktoré sú však väčšinou vyschnuté. Napriek tomu je tu krásne, svieži vzduch a kamenné objatia sú ideálne miesto na oddych. Najväčší z vodopádov dosahuje výšku až 8 metrov. Tesárska roklina je vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku a jej návšteva bude určite zážitkom pre všetkých. Lokalita je prístupná po červeno značenom turistickom chodníku z obce Hontianske Tesáre.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Mapa: N 48° 12′ 36″ E 18° 56′ 15″
Mapa sa nahráva...
18.03.2025, 20:52
Rozhľadňa Hrušovská zdrž v ČunoveJanka
Okolie je krásne, ale rozhľadňa je bohužiaľ v dezolátnom stave, je uzavretá. Chýbajúce schody, odvalené zábradlia - veľká škoda. Ale prechádzka je to aj tak pekná.
15.03.2025, 19:48
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam nádherně v m letech 1985-1987 jsem byl v Prešově na vojně u letectva, tak to bylo vlastně přes silnici naproti. Naposledy jsem tam byl v roce 2024 s mojí přítelkyní z Prešova kdy jsme se vlastně poznali, když jsem tam sloužil.
15.03.2025, 19:39
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam krásně, byl jsem v Prešově na vojně u letectva, takž přes silnic naproti. Naposledy jsem tam byl vloni v létě s mojí přítelkyní z vojny z Prešova
01.03.2025, 20:39
Dubnický kaštieľJozef
Letne akcie ako Ileshaziovske hody, najmä po zotmeni tam maju paradnu atmosferu.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár