Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Jar je úžasná. Po zime sa príroda prebúdza, všetko sa zelená, pučí a lúky, stromy i záhradky zakvitli všetkými farbami vďaka jarným kvietkom. Niektoré sú na okrasu, niektoré môžu byť jedovaté. No vedeli ste, že niektoré z nich v sebe skrývajú aj obrovskú silu? Liečia mnohé choroby a môžete si z nich pripraviť čaj, mastičky, tinktúry, alebo ich nasušiť na zimu. Vyberte sa s deťmi do prírody a nájdite ich všetky. :)
Čaj zo žltých kvetov lieči hádam všetky choroby dýchacích ciest, zahlienené priedušky a pľúca a podporuje tiež trávenie a látkový metabolizmus. Čerstvé listy liečia opuchy a ich šťava pomáha pri ekzémoch.
Zdroj: Pixabay
Z kvetov púpav si môžete jednoducho pripraviť doma chutný liečivý med, ktorý pomáha liečiť choroby dýchacích ciest a podporuje vykašliavanie. Mladé lístky obsahujú veľa vitamínu C a obrovské množstvo železa a sú vynikajúce na šalát. Čaj z listov pomáha tráveniu, čistí krv i celé telo, je vhodný pri zápaloch močových ciest, pri chronickej únave a pomáha aj pri cukrovke.
Zdroj: marylyn
Vďaka jej močopudným účinkom pomáha pri ochoreniach močových ciest a obličiek. Čaj z kvetov tiež podporuje liečbu respiračných chorôb, má upokojujúce účinky pri nervozite a nespavosti a priaznivo pôsobí na ženské orgány. Mladé lístky sa dajú využiť v kuchyni do šalátov, polievok alebo pripravené ako špenát. Drobné kvietky môžete i na ozdobu dezertov. :)
Zdroj: marylyn
Nenápadná fialová bylinka lieči črevné a žalúdočné ochorenia, zmierňuje hnačku a pomáha pri poruchách trávenia a nadúvaní. Okrem toho má priaznivý účinok pri zápaloch horných dýchacích ciest a chronickej bronchitíde, uvoľňovaní hlienov a pri vykašliavaní. Podporuje chuť do jedla a látkovú premenu v tele. Mladú vňať možno použiť do šalátov.
Zdroj: marylyn
Ako už názov napovedá, čaj z pľúcnika pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest - pôsobí proti zápalu priedušiek, astme a iných vážnych pľúcnych ochoreniach. Napomáha vykašliavaniu a odhlieňovaniu. Má protizápalové účinky, podporuje zrážanlivosť krvi, priaznivo pôsobí na liečbu lymfatických uzlín a má močopudný účinok.
Zdroj: marylyn
Prvosienka zrieďuje hlieny v prieduškách a pľúcach a uľahčuje tak odkašliavanie. Kvety prvosienky sú dobrou prísadou do inhalačných zmesí na dýchacie orgány a do bylinkových kúpeľov. Pomáha pri prechladnutí, obrne, mŕtvici, proti močovým kameňom a posilňuje srdce. Má upokojujúce účinky, preto sa používa ako prísada do čajov proti stresu, neuróze, migréne a nespavosti.
Zdroj: marylyn
Pripravte si čaj z bielych kvietkov. Pomôže vám pri ochoreniach horných dýchacích ciest, proti kašľu, zahlieneniu dýchacích ciest a pôsobí protizápalovo. Odvar vo forme obkladu zasa pomáha pri zle hojacich sa ranách, vredoch, vyrážkach, ekzémoch, opuchoch a krvných podliatinách a ako kloktadlo pri zápalových ochoreniach hrdla a ďasien.
Zdroj: marylyn
Vedeli ste, že aj kvietky z medvedieho cesnaku sú jedlé? Chutia ako cesnakové oriešky a môžete ich pridať do šalátov. Obsahujú vitamíny B a C a majú antibakteriálne účinky. Medvedí cesnak navyše posilňuje imunitu, podporuje trávenie, prečisťuje organizmus a pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest.
Zdroj: Pixabay
Fialka je účinná pri chorobách dýchacích ciest, pri chronickom kašli, zachrípnutí, odhlienení priedušiek a má protizápalové účinky. Má močopudné účinky. Ako obklad pomáha na zapálené a opuchnuté miesta na tele, proti vyrážkam a odvar je skvelý na oplachovanie vlasov pri lupinách.
Zdroj: marylyn
Odvar z lastovičníka pôsobí proti dráždivému kašľu, čistí krv a je spoľahlivou pomocou pri ťažkých ochoreniach pečene, obličiek a žlčníka. Preventívne pôsobí proti astmatickým záchvatom a pri hučaní v ušiach. Šťava pomáha liečiť a odstraňovať bradavice, kurie oká a lišaje. Dávajte však pozor, aby sa nedostala do očí.
Zdroj: Pixabay
Odvar z nechtíka pomáha pri tráviacich problémoch, pri poruchách funkcie žlčníka a pečene a bolestivej menštruácií. Zvonka sa používa pri zápalových a regeneračných procesoch na koži aj v ústnej dutine. Ideálne je si z neho pripraviť mastičku, ktorá ma univerzálne použitie aj na tú najcitlivejšiu pokožku.
Zdroj: marylyn
Drobná modrá kvetinka s krásnym menom sa v ľudovom liečiteľstve používa na liečenie chorôb dýchacích ciest, podporuje odhlieňovanie. Používa sa i pri chorobách močového ústrojenstva, reumatizme, niektorých kožných chorobách a chorobách zažívacieho traktu.
Zdroj: marylyn
Kyslička má močopudné účinky a podporuje trávenie. Kedysi sa používala pri chorobách pokožky a dokonca ako protijed pri otrave arzénom a ortuťou. Listy a kvety kysličky sa môžu jesť surové v šalátoch alebo aj samotné. Listy môžete použiť aj do smoothies alebo z nich pripraviť osviežujúcu limonádu.
Zdroj: marylyn
V záhradkách a v parkoch rastú nádherné farebné voňavé kvety, bez ktorých by sa nám jar hádam ani nerátala. Poznáte ich? Viete, ako sa volajú? :)
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Zdroj: marylyn
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Niektoré rastlinky vyzerajú nádherne, no napriek tomu nám môžu uškodiť. Dávajte si na ne pozor, nechytajte ich a ak sa tak už stalo, nedotýkajte sa očí, úst a nosa a čo najskôr si umyte ruky.
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Zdroj: marylyn
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
25.12.2024, 16:33
Termálny prameň LukavicaAdrián
Mali sme zlý zážitok. Pri prameni sedeli dvaja občania národnostnej menšiny, s flasou vodky a reprákom nahlas púšťali peničky á la Scooter - do prírodnej lesnej scenérie sa to nehodilo, rušilo to návštevníkov, ktorý tam prišli za kľudom. Do prírody. Okolie bolo dosť znetvorené - špaky, obal od kondómu, provizorne prístrešky gýčové, ako búda pre bezdomovcov. Velká škoda. Už sa tam nevrátime - hoci - po pobyte v prameni sa cítime krásne na tele uvolnene - iste má skvelé ozdravné účinky!
25.11.2024, 16:52
Ako pripraviť detský vianočný punčValér Kochan
Neviem sa dočkať na ten punč snád bude chutný
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár