22. 12. 2024 Adela 5°C Dážď so snehom

Home office s deťmi alebo Ako pracovať z domu efektívne

Autor: Maria Bodnarova
alexa williams RaYjMmmaSCA unsplash

Zdroj: unsplash.com

V čase karantény a obmedzení kvôli pandémii koronavírusu je veľa rodičov nútených pracovať z domu. Na nové podmienky je ťažké si zvyknúť, nakoľko doma na nás číha omnoho viac rušivých momentov, ako v kancelárii. Ako teda zvládnuť prácu z domu efektívne a navyše ju zladiť s deťmi? Pozrite si naše tipy.

1. Pripravte si vlastný pracovný kútik

Miesto, kde pracujete, by malo byť vyhradené iba na prácu. Vyčleňte si svoj kútik, kam nebude chodiť nik iný, ideálne v miestnosti s uzamykateľnými dverami. Pripravte si okolo seba príjemné prostredie, kde bude čisto a upratané a kde sa budete cítiť dobre. Vyvetrajte miestnosť a zabezpečte v miestnosti dostatok svetla. Na stoličke seďte rovno, nekrčte sa a ak je to možné, monitor počítača uložte do výšky očí. Počas práce vypnite televízor a odstráňte z dosahu všetky rušivé podnety. 

2. Dodržiavajte rovnaký režim dňa, aký ste zvykli mať v kancelárii

Najdôležitejšie je stanoviť si na začiatku jasné pravidlá a denný režim. Ak ste ráno chodili do práce na ôsmu, nastavte si ráno budík tak, aby ste o ôsmej boli pripravení pracovať aj doma v plnom nasadení. Oblečte sa ako do práce, učešte sa, prípadne si dajte jemný mejkap a nezabudnite na výživné raňajky. Rozhýbete sa, telu dodáte potrebnú energiu a budete sa cítiť príjemne. Počas pracovnej doby sa minimálne každú hodinu postavte, ponaťahujte končatiny alebo sa na chvíľku prejdite. Dodržiavajte poctivo obednú prestávku a nezabúdajte na pitný režim. Prácu ukončite na konci pracovnej doby a po tomto čase sa k nej už nevracajte.

3. Nastavte si hranice medzi súkromným a pracovným životom

Práca z domu sa dotýka všetkých členov rodiny. Všetci by teda mali rešpektovať, že počas pracovnej doby nebudete k dispozícii na požiadanie. Zvolajte rodinnú poradu a dohodnite sa vopred na pravidlách, ktoré sa budú počas tejto zložitej situácie u vás doma rešpektovať, a určite si "sankcie" za ich porušenie (výbornými tipmi sú napríklad umývanie riadu, upratovanie, žehlenie a podobne). Ak máte staršie deti, na kľučku si môžete zavesiť napríklad aj ceduľku s nápisom "Nerušiť"

4. Urobte si denný plán práce

Spíšte si vopred zoznam úloh, na ktorých budete počas dňa pracovať a po ich ukončení si ich jednotlivo odškrtávajte. Budete motivovaní úlohy dokončiť a zároveň budete na konci dňa vidieť výsledky svojej dennej práce. Na úlohy sa sústreďte, neskáčte z jednej na druhú a neodbiehajte od nich.

5. Nemiešajte domáce povinnosti s tými pracovnými

Všetci vieme, že práca doma nikdy nekončí. Každý deň je treba navariť (samozrejme aspoň 5x denne), umývadlo je vždy plné riadu a tá kopa špinavého prádla na nás nenápadne poškuľuje práve vtedy, keď treba v práci riešiť najzložitejšiu časť plánovaného projektu. Toto všetko však odložte na riešenie po pracovnej dobe. V kancelárii to od vás predsa tiež nikto nechce. :)

6. Udržiavajte aktívne vzťahy a komunikáciu s kolegami

Neskĺznite len do emailovej komunikácie. Zavolajte si cez Skype alebo videohovor, naplánujte si spoločnú kávičku cez videokonferenciu. Eliminujte zdĺhavú mailovú komunikáciu prostredníctvom rýchlejších prostriedkov a technológií. 

three white ceramic pots with green leaf plants near open 796602

Zdroj: Pexels


Práca z domu s deťmi

Ak vám doma pobehuje doma aspoň jedno dieťa, určite ste už stihli zistiť, že zladiť prácu z domu s nekončiacimi požiadavkami dieťaťa (v tom horšom prípade viacerých detí) je riadna výzva. Je to síce náročné, ale pri troške šťastia sa to dá zvládnuť. Chce to len jasné pravidlá, pevné odhodlanie a obrovskú dávku trpezlivosti. :)

1. Pripravte deťom vlastný kútik na učenie a na hranie

Tak ako vy, aj deti potrebujú svoj vlastný kútik - tie menšie na hranie a tie väčšie aj na učenie. Malým deťom pripravte zaujímavé a kreatívne hračky, ktoré ich zaujmú na dlhšiu dobu. Dobrou voľbou je mať poruke aj drobné nové hračky, ktoré deti ešte nepoznajú a tak ich s istotou zaujmú najdlhšie. To platí tak u malých, ako aj u väčších detí. :) U školákov odstráňte z kútika na učenie z dosahu všetky možné rušivé elementy, aby sa na učenie mohli plne sústrediť. 

2. Urobte deťom denný plán

Deti sa cítia bezpečne, ak majú doma určené pravidlá. Spoločne vytvorený denný plán dňa pomôže deťom i rodičom zorientovať sa v jednotlivých častiach dňa a zvládnuť ho tak omnoho ľahšie. Primerane veku deťom vysvetlite, že cez deň potrebujete pracovať, a zatiaľ sa oni budú venovať svojim úlohám. Večer si spoločne sadnite a vytvorte si plán, v ktorom budú zahrnuté tak povinnosti, ako aj priestor na hranie, zábavu a spoločný čas. Nechajte deti vymyslieť si program a vyjadriť sa. Budú sa cítiť dôležito a o to motivovanejšie vymyslené úlohy aj dokončiť. Menšie deti môžu tvoriť z papiera, plastelíny, stavať hrady zo stavebníc alebo skladať obrázky z puzzle. Staršie deti by sa mali doobeda venovať školským povinnostiam a tvoreniu, popoludní zasa hrám a spoločnej zábave. Plán vystavte na viditeľnom mieste (napríklad na chladničke), aby bol stále na očiach a v dosahu všetkých. 

3. Nezabudnite na pauzy a pohyb

Je to nesmierne dôležité pre vás aj pre deti. Počas drobných pracovných prestávok si spolu s deťmi zacvičte, zaspievajte, alebo si prečítajte rozprávku z obľúbenej knihy. Malé psychické či fyzické odreagovanie je veľmi prospešné pre dušu i telo.

4. Udržiavajte doma poriadok

Keď sú doma všetci, mali by sa aj domáce práce rozdeliť medzi všetkých členov rodiny, samozrejme, s ohľadom na vek a schopnosti. Aj malé dieťa vie odložiť svoje hračky do krabice, staršie deti zvládnu aj vysávač. Naši najviac obľubujú utieranie prachu, o to je vždy "bitka". :) Zapojte ich do domácich prác, práca bude hotová rýchlejšie a všetci budete mať viac času na seba a na zábavu. Spoločnými silami to naviac ide ľahšie a s väčšou chuťou. 

5. Navarte si na druhý deň večer predtým

Varenie počas dňa zaberá veľmi veľa času. Ten môžete ušetriť, ak si urobíte "denné menu" na celý týždeň a variť budete vždy večer vopred. Môžete navariť aj na viac dní naraz a nebudete tak musieť tráviť čas pri sporáku každý deň. Výbornou voľbou sú aj donášky jedla z obľúbenej reštaurácie, kedy si môže každý vybrať jedlo presne podľa svojej chuti. :) Ak majú deti chuť na niečo dobré počas dňa, pripravte im po raňajkách malé snacky, ktoré budú mať poruke na drobné zobkanie. 

6. Chodievajte na vzduch

Čerstvý vzduch a spojenie s prírodou je veľmi dôležité pre všetkých, pre deti špeciálne. Každý deň po práci si nájdite chvíľku na "vyvetranie sa". Vyhľadávajte miesta s nízkou frekvenciou ľudí, chráňte sa a dodržiavajte dostatočnú hygienu. Veľa športujte, bicyklujte sa, naučte sa korčuľovať na kolieskových korčuliach, hrajte sa s loptou, naháňajte sa, zacvičte si na deke. Výborne si okysličíte mozog a srdiečko a precvičíte každý sval. 

7. Trávte čas spoločne

Po práci vypnite všetci doma aspoň na chvíľku mobily a počítače a strávte čas spoločne. Robte veci, ktoré máte radi - zahrajte si spoločenskú hru, pripravte si domáce kino pri dobrom filme s pukancami, čítajte si, pečte koláčiky, tancujte, spievajte, bláznite sa... Špeciálne v tomto čase, keď sme spolu celý deň, je utužovanie vzájomných vzťahov nesmierne dôležité. 

8. Doprajte si dostatok spánku

Rodičia, doprajte si aspoň 8 hodín spánku denne, deťom minimálne 10. Spánok podporuje imunitný systém, chráni pred chorobami, podporuje telesné i duševné zdravie, zlepšuje pamäť a obnovuje rast nových tkanív a buniek. 

family walking on path 1682497

Zdroj: Pexels


Na čo sa treba pripraviť

Pripravte sa, že všetko nemusí fungovať na 100 percent. A pravdepodobne ani nebude. :) Za dverami vám bude štekať pes a pýtať sa von, deti budú plakať, hádať sa, pýtať vodu, jedlo, zábavu... Nevešajte hlavu, všetko chce svoj čas. Táto situácia je nová pre každého a všetci sa učíme fungovať v zložitejších podmienkach. Myslite pozitívne. Všetko zlé sa raz skončí.  :) A ak vás predsa len prepadne úzkosť, skúste si pomôcť napríklad rastlinným liekom Lavekan na báze levanduľovej silice. Je voľnopredajný, nenávykový, neuspáva ani neutlmuje a pomôže už 1 tabletka denne.


BONUS NA ZÁVER (alebo niekedy veci cítime tragickejšie, ako naozaj sú :)

 

Napíšte komentár