22. 12. 2024 Adela 5°C Dážď so snehom

Výstava Skryté príbehy z múzea na Trenčianskom hrade

27.01.2020 Autor: Simona, Foto: muzeumtn.sk
Termín: 15.09.2020 a ďalšie Mesto:Trenčín Zdroj:stránka organizátora
skryte pribehy z muzea akvicizna cinnost 2 PREDLZENA

Zdroj: muzeumtn.sk

Vážení návštevníci,

radi by sme Vás upozornili, že výstava "Skryté príbehy z múzea" je predĺžená do 15.9.2020. 

Akvizičná činnosť predstavuje cieľavedomý a systematický proces získavania a nadobúdania zbierkových predmetov do zbierkového fondu múzea. Ide o jednu zo základných odborných činnosti múzeí a galérií. Predmety kultúrnej hodnoty sú predložené Komisii na tvorbu zbierok, tzv.“Nákupke“ (zložená z odborníkov rôznych oblastí), ktorá vykoná odborný odhad hodnoty nadobúdaných zbierkových predmetov a zároveň posúdi, ktoré predmety sú vhodné pre obohatenie zbierkového fondu múzea. Ďalším krokom je proces dokumentácie, čiže zapísanie predmetu do prírastkových kníh a odborný opis zbierkového predmetu.  Niekedy je nutné nadobúdané zbierkové predmety konzervovať alebo reštaurovať, čo sa uskutočňuje v konzervátorských dielňach múzea, alebo v prípade náročnejších zásahov v externých reštaurátorských ateliéroch. Potom už nič nebráni vystaveniu a sprístupneniu zbierkových predmetov verejnosti.

Celkovo Trenčianske múzeum v Trenčíne vrátane pobočiek spravuje viac ako 170 tisíc zbierkových predmetov. Ide o predmety kultúrnej hodnoty, ktoré napomáhajú odhaľovať našu spoločnú minulosť. Aby boli tieto predmety lepšie chránené, odborne spracovávané a vedecky skúmané, sú rozdelené do zbierkových fondov. Zbierkový fond Trenčianskeho múzea v Trenčíne je rozdelený na dve hlavné kategórie, a to vedy spoločenské a prírodné. Na výstave si môžu návštevníci pozrieť hneď niekoľko zaujímavých predmetov z rôznych oblastí. Návštevníci tu nájdu zastúpenú zoológiu, archeológiu, históriu, etnografiu, knižné, a umelecké zbierky. Medzi najzaujímavejšie predmety patria archeologické nálezy z bývalej Pollakovej tehelne v Trenčíne, ktoré dokladujú rímske osídlenie, alebo tituly z obdobia 17. a 18. storočia zo šľachtických knižníc blízkeho okolia. Za zmienku stoja aj nákresy a plány slávneho staviteľa teplického Hammamu Františka Schmoranza, historické mince, a mnohé iné.

Výstava sleduje osudy niekoľkých zaujímavých zbierkových predmetov a dokumentuje cestu, akou sa do múzea predmety dostávajú. Návštevník sa oboznámi s procesom akvizície a putovaním predmetu z rúk dokumentátora, odborného pracovníka, až po konzervátora, či reštaurátora. Vystavené predmety sú starostlivo vybraté odbornými pracovníkmi, dokladujú zaujímavé historické fakty, menej známe techniky ručných prác, alebo zaujímavé odevné celky.

 

Srdečne Vás pozývame.

Napíšte komentár