Nenechajte si ujsť podobné podujatia!

Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Zdroj: muzeumbs.sk
Vianočná výstava v knižnici Starého zámku v Banskej Štiavnici. Vernisáž sa uskutoční v Starom zámku v Banskej Štiavnici 5. decembra 2019 o 16. hodine a výstava bude verejnosti prístupná do 29. februára 2020.
Vianočná výstava Pod betlehemskou hviezdou prezentuje banskoštiavnickú betlehemársku tradíciu. Vystavené sú betlehemy a maľované salaše vyrobené rukami baníkov, ktorým ich výroba pomáhala prekonávať obdobia núdze. Na výstave vidíme dva svety, oba však k Vianociam patria. Svet zahalený v slávnostnom bielom šate s vianočným stromčekom i svet haviarsky, skrytý v malej izbe začadenej petrolejom, v ktorej hľadáme unaveného baníka pohmkávajúceho si vianočné pesničky.
Sú to kulisy dvoch príbehov. Príbehu narodenia Ježiša, ktorý všetci poznáme. Je súčasťou nášho najobľúbenejšieho sviatku, sviatku Vianoc. Prežil stáročia a tešíme sa naň každý rok. Je pre nás posolstvom nádeje a dnes aj darčekov, zážitkov či plného stola.
Druhý príbeh už taký známy nie je. Odohráva sa v čase hospodárskej krízy, keď baníci trú biedu a žijú z ruky do úst. Keď ich prepadá hlad a choroby. Keď nejedny Vianoce sedia okolo poloprázdneho stola a deti pod stromčekom nehľadajú darčeky.
O takýchto Vianociach rozpráva Jozef Horák v poviedke Haviarsky betlehem. Píše sa rok 1907. Baníci fárajú šachtami a očakávajú Vianoce nie za panovania Herodesa v Palestíne, ale za Franc Jozefa v Habsburskej monarchii. A tiež za panovania banského riaditeľa Emila Grilla. V tomto príbehu nevidíme radostnú Mater Speciosa, ale uplakanú Božiu Mať, ktorá tuší, čo jej dieťa čaká. Sv. Jozef pestún má postoj banského tesára. Ježiško sa nerodí v maštaľke, ale v studenej štôlni za zvukov klopačky. Valasi sa klaňajú bok po boku s huntštosiarmi. Kravička hľadí na zrobeného banského koníka Gaštana. Haviarsky betlehem neznamená, že vznikol rukou baníka. Baníckym ho robí pečať baníckeho života v kulisách betlehemského príbehu i v tvárach betlehemských postáv.
Výber optiky vnímania príbehu Pod betlehemskou hviezdou je na každom z nás. Niektorí vidíme posolstvo narodenia iba ako radostný príbeh plný nádeje. Iní ho vnímame na pozadí všedného života, ktorého kontexty môžu byť aj o bolesti, ľudských slabostiach a prehrách. Tak ako na Jeremi šachte v roku 1907. Tak ako aj dnes.
Výstavný projekt o. z. Iniciatíva za živé mesto v spolupráci so Slovenským banským múzeom autorsky pripravila Mgr. Zuzana Denková, PhD. v spolupráci s Ing. arch. Marcelom Mészárosom a MgA. Ing. arch. Petrou Mészáros. Technická realizácia výstavy bola v rukách Ivana Chladného a Mariána Soligu, inštalačné práce realizovali Ingrid Valachová, Alžbeta Rumanová a Zuzana Feherpatakyová.
Pre školy je pripravený nový vzdelávací program, výroba hlinených betlehemov z foriem zhotovených podľa originálov zo Zacharovej fajkárskej dielne (kontakt: I. Chladný, I. Čengerová, 045/6949472).
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
18.03.2025, 20:52
Rozhľadňa Hrušovská zdrž v ČunoveJanka
Okolie je krásne, ale rozhľadňa je bohužiaľ v dezolátnom stave, je uzavretá. Chýbajúce schody, odvalené zábradlia - veľká škoda. Ale prechádzka je to aj tak pekná.
15.03.2025, 19:48
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam nádherně v m letech 1985-1987 jsem byl v Prešově na vojně u letectva, tak to bylo vlastně přes silnici naproti. Naposledy jsem tam byl v roce 2024 s mojí přítelkyní z Prešova kdy jsme se vlastně poznali, když jsem tam sloužil.
15.03.2025, 19:39
Boli sme, videli sme....Kapušianský hrad s deťmiJosef
Je tam krásně, byl jsem v Prešově na vojně u letectva, takž přes silnic naproti. Naposledy jsem tam byl vloni v létě s mojí přítelkyní z vojny z Prešova
01.03.2025, 20:39
Dubnický kaštieľJozef
Letne akcie ako Ileshaziovske hody, najmä po zotmeni tam maju paradnu atmosferu.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár