Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Na tri mesiace sa výstavné priestory renesančného kaštieľa v Radoli stali príbytkom päťdesiatich krojovaných bábik. Výstavu „Krojované bábiky Slovenska“ sprístupnilo Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s Veronikou Cetliovou, známou „bábikárkou“ z Piešťan.
Bývala pedagogička z umeleckej školy v Bratislave sa na poli ľudovej kultúry aktívne pohybuje už 15 rokov. Za ten čas vytvorila stovku krojov pre bábiky rôznych veľkostí. Reštauruje aj staré kroje pre bábiky, vyšíva detské kroje, mužské košele a zvlášť rada robí čepce pre nevesty. Je zanietenou organizátorkou výstav krojovaných bábik, kde vystavujú „bábikárky“ z celého Slovenska. Na základe spoločného hobby vytvorili úžasný kolektív s krásnymi priateľskými vzťahmi, bez ohľadu na to, kto odkiaľ je, aký má vek alebo vzdelanie. Organizovanie výstav v Piešťanoch sa pomaly stáva tradíciou. Tento rok to bol už šiesty úspešný ročník. Vo verejnosti vyvolali pozitívny ohlas, o čom svedčia povzbudivé zápisy v knihe návštev i záujem médií.
Výstava v Radoli, i keď je menšieho rozsahu, prezentuje tvorbu 10 „bábikáriek“ . Spoločne s Veronikou Cetliovou, ktorá má na výstave najviac bábik v piešťanskom kroji, vystavujú aj Mária Trulíková, Emília Karníková, Miroslava Ležovičová, Marta Stankovičová, Mária Božiková, Jana Majčíková, Antónia Čechvalová, Jana Poláčková a Mária Obuchová. S láskou sa venujú tvorbe krojovaných bábik, verne dodržujú materiál, strih aj ornament pôvodných krojov. Poznatky, ktoré majú z vlastnej skúsenosti, od etnológov, z odbornej literatúry, z návštev rôznych slávnosti, odovzdávajú ďalej prostredníctvom spoločných stretnutí i vlastných publikácií.
Krojované bábiky bolo v minulosti zvykom dávať mladej neveste, aby jej pripomínala rodisko a ľudové tradície spojené s odkazom predkov. Boli symbolom ukončenia detstva a začiatku nového života. Dnes sú krojované bábiky krásnym darčekom, interiérovým doplnkom, reprezentujú ľudovú kultúru a tradície nielen na Slovensku, ale aj v ďalekej cudzine. Kupujú si ich zahraniční Slováci, aby nezabudli na svoje korene. Veď ako hovoria slová známej piesne, rodný kraj je zo všetkých najkrajší. A to platí aj pre hociktorý kroj, lebo každý vyniká svojou osobitosťou.
Prevažná väčšina vystavených miniatúrnych krojov pochádza zo západného Slovenska – región Piešťany, Trnava, Trenčín. Ďalšie kroje sú zo Štiavnika, Važca, Hontu, či Veľkého Krtíša a je veru čo obdivovať - krásne výšivky rôznymi technikami na rukávcoch, lajblíkoch, zásterách, čepcoch , typické farby jednotlivých krojov, čipky... všetko sú verné repliky ozajstných ľudových krojov. Bábiky sú oblečené v sviatočnom, pracovnom aj obradovom kroji.
Na výstave zaujme pozornosť i zmenšený model rikše, dvojkolesovej káry s uzavretou kabínou , v ktorom sa práve vezie dáma z kúpeľov. Takéto rikše ťahané krojovanými ženami alebo mužmi „premávali“ kedysi v piešťanských kúpeľoch ako dnešné taxíky.
Osobitnú skupinu tvoria bábiky oblečené podľa svojej profesie. Návštevníci výstavy tak môžu vidieť pani doktorku so sestričkou, ale aj remeselníkov - kujúceho kováča či vandrujúceho drotára.
Kysucké múzeum v Čadci a kolektív autoriek výstavy Vás pozývajú na jej prehliadku v kaštieli do konca januára 2020.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
25.12.2024, 16:33
Termálny prameň LukavicaAdrián
Mali sme zlý zážitok. Pri prameni sedeli dvaja občania národnostnej menšiny, s flasou vodky a reprákom nahlas púšťali peničky á la Scooter - do prírodnej lesnej scenérie sa to nehodilo, rušilo to návštevníkov, ktorý tam prišli za kľudom. Do prírody. Okolie bolo dosť znetvorené - špaky, obal od kondómu, provizorne prístrešky gýčové, ako búda pre bezdomovcov. Velká škoda. Už sa tam nevrátime - hoci - po pobyte v prameni sa cítime krásne na tele uvolnene - iste má skvelé ozdravné účinky!
25.11.2024, 16:52
Ako pripraviť detský vianočný punčValér Kochan
Neviem sa dočkať na ten punč snád bude chutný
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár