Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
„Mnohé informácie, ktoré kolujú mediálnym priestorom, sa nám však zdali príliš zjednodušené, často jednostranné a povrchné. Ako výskumníčky sme vedeli, že realita je oveľa zložitejšia než jednoduché rady typu – „keď ju budeš brať na ruky, rozmaznáš ju“. Bolo pre nás prirodzené obrátiť sa namiesto nich na kvalitné zdroje z vývinovej psychológie, odborné knihy a vedecké články,“ vysvetľujú autorky Jana Bašnáková, Eva Vavráková a Jana Zemandl, prečo vznikla kniha Psychológia pre milujúcich rodičov.
Podelili sa tak o závery mnohých fascinujúcich výskumov, ku ktorým sa dostali pri hľadaní odpovedí na vlastné rodičovské dilemy. A to naozaj praktickým a pútavým spôsobom, ktorý zaujme každého rodiča.
Nechať dieťa plakať, alebo ho brať hneď do náručia?
Koľko a ako bábätko stimulovať?
Čo robiť, aby dobre spalo?
Čo prežíva bábo?
Čo ho stresuje?
Ako mať múdre dieťa?
Čo je najdôležitejšie v prvom roku pre to, aby sme dieťatku postavili základy pre šťastný život?
Napríklad hneď v prvej kapitole sa dozviete tipy, ako reagovať, aj je vaše bábo nepokojné, plačlivé alebo fakt náročné.
V ďalšej kapitole si prečítate o rôznych mýtoch – mýtus o prdíkoch, syndróm trasenia dieťaťom, príčiny nadmerného plaču ap. Výborný je Zoznam na prežitie – 10 trikov, ako byť v pohode s nadmerne plačúcim bábätkom.
Veľmi zaujímavá je kapitola o spánku – aké sú vlastne spánkové cykly dieťaťa? Spí letné a zimné dieťa inak? Ako na to, aby dobre spalo?
Na záver každej kapitoly dostanete Rýchlokurz pre zaneprázdnených rodičov. Pár postrehov a tipov, aby ste vedeli správne reagovať a vychovávať svoje dieťa tak ako túžite.
„O spánku sa síce píše veľmi veľa, ale zväčša len z pohľadu jednej kultúry. Píše sa, kedy má bábätko zaspávať, kde a ako dlho má spať, kedy sa má prestať v noci kŕmiť, ako ho vytrénovať, aby prespalo celú noc. To všetko pre jeden cieľ – aby malo zdravý, kvalitný spánok. Väčšina z týchto jasných rád však zabúda na to, že spánok nie je len fyzická potreba,“ tvrdia autorky.
Ponúkajú dokonca spánkový tréning – 6 dôvodov, prečo neodporúčajú tzv. vyplakanie. Alebo či spať s bábätkom v spoločnej posteli.
Krátka ukážka z knihy Psychológia pre milujúcich rodičov:
„Neber ho na ruky, pretože si privykne!“
Človek je cicavec a ľudské mláďatká na fyziologickej úrovni reagujú podobne ako mláďatká iných cicavcov. Všimli ste si už, ako oveľa rýchlejšie upokojíte plačúce bábo, ak sa pri jeho nosení hýbete? Tím výskumníkov z Japonska a Talianska po prvýkrát experimentálne ukázal, s čím to súvisí. Mamy s deťmi vo veku do 6 mesiacov mali v krátkych intervaloch striedať nasledujúce činnosti: nechať bábätko ležať samotné v postieľke, sedieť s ním v náručí, alebo držať ho v náručí počas chôdze. Každé dieťa malo na tele umiestnený snímač frekvencie srdca. Keď deti ležali v postieľke, mali vyšší tep a viac plakali, než keď boli v maminom náručí. Ešte pokojnejšie však boli, keď sa mamy s nimi začala pohybovať. Ak s nimi chodili, menej plakali a spomalil sa im tep. Nosenie za pohybu bábätkám prinieslo okamžitú úľavu. Vedci vzápätí podobný experiment zopakovali na čerstvo narodených myšacích mláďatách a ich matkách, kde boli výsledky podobné.
Prečo je mamin pohyb takým efektívnym upokojovacím prostriedkom? Jedna z možností je, že rýchle upokojenie dieťaťa bolo počas evolúcie kritické v situáciách, keď s ním musela matka utekať pred hroziacim nebezpečenstvom, a preto u bábätiek vznikol reflex, ktorý vedie k rýchlemu upokojeniu. Je pravdepodobné, že tento „relaxačný reflex“ funguje už počas tehotenstva. Podľa pozorovaní je už medzi 36. a 40. prenatálnym týždňom dieťa aktívnejšie vtedy, ak sa mama nehýbe, a naopak, pri maminom pohybe sa stíši.
Máme teda dobrú správu pre všetkých, ktorých zneisťujú reakcie okolia na ich kontaktný spôsob výchovy – to staré známe: „Neber ho na ruky, pretože si privykne!“ Upokojenie sa v rodičovskej náruči za chôdze nie je dôsledok návyku, ale prirodzená fyziologická reakcia bábätiek, ktorú máme spoločnú s viacerými cicavcami. Nemá zmysel báť sa toho, že v bábätku vypestujeme návyk, pretože ten mu je vlastný už pri narodení. Skôr stojí za to pouvažovať, či je rozumné odopierať mu niečo, čo mu je prirodzené a objektívne mu prináša upokojenie a redukuje stres.
Viac o detskom plači a čo robiť pri nadmernom plači nájdete v knihe Psychológia pre milujúcich rodičov.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
12.11.2024, 12:58
Mikuláš na Bojnickom zámkumonikaskv
Škoda ,ze neni akcia počas vikendu aj pre navštevníkov z iných okresov.
10.11.2024, 16:38
Rozprávkový les pri kolibe PanorámaEmilia
Na konci rozprávkového lesa sa nachádzajú detské kolotoče. Zaplatili sme si lístok na autodrom aj s malým dieťaťom. K dispozícii bolo iba jedno “zelené auto” pretože ostatné boli v zlom technickom stave. Pri jazde na tomto aute som zistila, že volant nie je možné držať v obidvoch rukách, pretože tam nie je dostatok miesta a jediné ako bolo možné ako tak ovládať volant bolo dlaňou.Volantom sa točilo veľmi ťažko, chvíľami sa aj zasekol, v dôsledku čoho sme s malým dieťaťom v plnej rýchlosti narazili. Ja som si tak spôsobila zranenie na ruke. Po jazde som pani povedala, že ten volant sa veľmi zle ovláda. Pani prevádzkujúca kolotoče však tvrdila, že od nového roka budú mať nové kolotoče. Auto bolo v zlom technickom stave čo potvrdila aj sama pani. V prípade, že si pani vezme peniaze za jazdu, ale poskytne vám k dispozícii poškodené auto by som nabudúce veľmi pouvažovala, či je táto jazda hodná a bezpečná. Po tejto skúsenosti sa kolotočom na tomto mieste určite vyvarujeme. Rozprávkový les bol veľmi krásny, príjemne prostredie aj dobrá reštaurácia.
09.11.2024, 12:51
Mútne jazero Minik
Jazierko je v skutku krásne, pokoj a kľud a však momentálne je tam ťažba dreva, čo znamená že polovica cesty bolo blato na ceste a deti boli zablatené asi všade...
24.10.2024, 07:39
Humor primeraný veku - výber zábavných tričiek pre detiEthan
Tričko s vtipnou potlačou by mohlo byť... Skvelý nápad na darček.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár