Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Príďte sa nadýchnuť atmosféry z čias minulých. Objavte s deťmi skanzeny. Môžete vidieť ako skromne žili ľudia kedysi. Mnohé sú naozaj zachovalé a zasadené do prekrásnej prírody. Navštíviť ich viaceré môžete celoročne a tak neváhajte využiť voľný víkend na výlet s deťmi. Neoľutujete :) .
Tieto čarovné miesta sú zárukou toho, že sa vás vtiahnu do inej doby a deti naživo uvidia nielen architektúru, nástroje, oblečenie, ale aj obydlia či miesta, kde ľudia pracovali a spôsob akým žili. Počas roka vás vtiahnu do atmosféry remesiel, tradícií a kultúry vďaka organizovaným programom. Prevádzka a otváracie hodiny sa líšia, preto si ich nezabudnite overiť pred návštevou. Pozrite si článok s najznámejšími skanzenmi na Slovensku.
Zdroj: sdetmi.com
Vlkolínec, dodnes obýva obec, bola Slovenskou vládou vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry s cieľom trvalo chrániť kultúrne hodnoty tejto lokality a ako neporušený sídelný celok. Vzácnymi stavbami obce Vlkolínec sú dvojpodlažná zrubová zvonica, zrubová studňa a barokovo - klasicistický kamenný rím.kat. kostol Navštívenia Panny Márie. V obci je aj muzeálny objekt - Roľnícky dom v správe Liptovského múzea v Ružomberku s expozíciou pôvodného bývania, používania predmetov v domácnosti, v poľnohospodárstve.
Viac informácií o Vlkolínci nájdete tu >>
Leto ♥
Zdroj: pmza.sk
V rázovitej obci Čičmany spravuje Považské múzeum v Žiline dve drevenice. Expozícia v Radenovom dome prezentuje všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti, zamestnania, obživu, čičmiansku architektúru a taktiež odevy a textil. Dom č. 42 zachytáva bývanie společníkov, ktoré bolo pre Čičmany typické do začiatku 20. storočia. Moderná expozícia je vytvorená formou diorámy – keď návštevník vstúpi do objektu, má pocit, akoby sa práve život zastavil.
Viac informácií o Objektoch ľudovej architektúry Čičmany >>
Leto ♥ Zima ♥
Zdroj: liptovskemuzeum.sk
Múzeum liptovskej dediny je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek.
Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb, reprezentujúcich typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, sú tu aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty. Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova.
Viac informácií o Múzeu Liptovskej dediny tu >>
Leto ♥ Zima ♥ Pondelok ♥
Zdroj: sdetmi.com
Pôvodne na mieste dnešného múzea nestál žiaden dom. Väčšina objektov bola odkúpená od pôvodných majiteľov, rozobraná, prevezená a nanovo poskladaná v múzeu. Ďalšie domy boli vybudované ako kópie pôvodných stavieb. V múzeu sú objekty z celého regiónu Oravy. Tak ako v skutočnej dedine sú tu obytné a hospodárske stavby, remeselnícke objekty i technické stavby. Areálom preteká horský potok Studená, z ktorého je napojený vodný náhon pre mlyn a valchu. Múzeu dominuje drevený kostol sv.Alžbety zo Zábreže z 15.storočia.
Viac informácií o Múzeu oravskej dediny >>
Leto ♥ Zima ♥
Zdroj: skanzenmartin.sk
Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. V areáli múzea sa nateraz nachádza 145 objektov obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského a sakrálneho charakteru. Sprístupnené a zariadené objekty sú roľnícke usadlosti s obytnými a hospodárskymi stavbami, solitéry technických, spoločenských a sakrálnych stavieb.
Viac informácií o Múzeu slovenskej dediny >>
Leto ♥ Zima ♥
Zdroj: FB Kysucké múzeum v Čadci
Nájdete tu rekonštrukciu krajiny a životného prostredia, s prezentáciou ľudovej architektúry a spôsobu života i kultúry ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Múzeum ponúka návštevníkom množstvo nedeľných tematických programov s ukážkami tradičných výrobných techník a dramatických prejavov z oblasti rodinnej, kalendárovej a pracovnej obyčajovej tradície v podaní folklórnych skupín, súborov a ľudových hudieb kysuckého regiónu. Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) tvorí organickú súčasť Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke.
Viac informácií o Múzeu Kysuckej dediny nájdete tu >>
Leto ♥
Zdroj: spm.sk
Súčasťou Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre je poľnohospodársky skanzen. Nitriansky skanzen je zaujímavým prierezom vidieckeho života v nížinných oblastiach južného Slovenska. Jeho expozíciu tvorí 33 stavieb zozbieraných z celého Slovenska, nachádzajú sa tu včelíny, škola, pekáreň, mliečnica, čistiareň osív, výrobne oleja, mlyn, salaš a iné. V areáli skanzenu sa nachádza aj Nitrianska poľná železnica s technickým vybavením (depo s 3 parnými a dieselelektrickým rušňom, železničná točňa z Radošiny, kryté vozne z Korytnice, vyhliadkové vozne, rôzne vagóny)
Viac informácií o Poľnohospodárskom skanzene nájdete tu >>
Leto ♥ Zima ♥
Zdroj: vydrovska_dolina.vydra.sk/
Lesnícky skanzen je situovaný vo Vydrovskej doline na území regiónu Horehronie, približne 1 km od Čierneho Balogu. V krásnom lesnatom prostredí Veporských vrchov uvidíte rôzne exponáty, ktoré Vás oboznámia s lesníctvom.V skanzene nájdete aj zvieratá, ktoré majú asi najradšej deti. Lesnícky skanzen je ukážkou funkcie lesa. Práca lesníka, ktorý tieto funkcie spravuje je nekonečná a aj tieto podoby ponúka návštevníkom skanzen vo Vydrovskej doline.
Viac informácií o Lesníckom skanzene nájdete tu >>
Leto ♥
Zdroj: muzeumbardejov.sk
Skanzen je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Predstavuje 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína.
Viac informácií o Múzeu ľudovej architektúry tu >>
Leto ♥ Zima ♥
Zdroj: FB Skanzen Svidník
Národopisná expozícia v prírode sa rozprestiera na desať hektárovej ploche a podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Rusínov a Ukrajincov na Slovensku v minulých historických obdobiach. Okrem hlavných typov obydlí sú v expozícií zastúpené aj všetky druhy tradičných hospodárskych budov. V snahe predstaviť ľudovú kultúru Rusínov a Ukrajincov na Slovensku čo najkomplexnejšie, sú v expozícii zastúpené aj najzákladnejšie spôsoby získavania obživy - poľnohospodárstvo a pastierstvo.
Viac informácií o Skanzene vo Svidníku nájdete tu >>
Leto ♥
Zdroj: FB Ľubovnianske múzeum
Prezentuje súbor stavieb ľudovej architektúry ( obytné domy, hospodárske stavby, sezónne poľné obydlia, technické pamiatky), ktoré boli do tohto areálu premiestnené z horného Spiša a Šariša. Skanzen patrí k najmladším na Slovensku a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov. V areáli skanzenu sa nachádza Gazdovský dvor, kde môžete využiť možnosť kŕmenia zvieratiek. K dispozícii je aj detský kútik s drevenými hračkami pre najmenších a sýpka so suvenírmi. Pre najmenších návštevníkov ponúka skanzen možnosť vyskúšať si drevený kolotoč na ručný pohon.
Viac informácií o Skanzene pod hradom Ľubovňa nájdete tu >>
Leto ♥
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
12.11.2024, 12:58
Mikuláš na Bojnickom zámkumonikaskv
Škoda ,ze neni akcia počas vikendu aj pre navštevníkov z iných okresov.
10.11.2024, 16:38
Rozprávkový les pri kolibe PanorámaEmilia
Na konci rozprávkového lesa sa nachádzajú detské kolotoče. Zaplatili sme si lístok na autodrom aj s malým dieťaťom. K dispozícii bolo iba jedno “zelené auto” pretože ostatné boli v zlom technickom stave. Pri jazde na tomto aute som zistila, že volant nie je možné držať v obidvoch rukách, pretože tam nie je dostatok miesta a jediné ako bolo možné ako tak ovládať volant bolo dlaňou.Volantom sa točilo veľmi ťažko, chvíľami sa aj zasekol, v dôsledku čoho sme s malým dieťaťom v plnej rýchlosti narazili. Ja som si tak spôsobila zranenie na ruke. Po jazde som pani povedala, že ten volant sa veľmi zle ovláda. Pani prevádzkujúca kolotoče však tvrdila, že od nového roka budú mať nové kolotoče. Auto bolo v zlom technickom stave čo potvrdila aj sama pani. V prípade, že si pani vezme peniaze za jazdu, ale poskytne vám k dispozícii poškodené auto by som nabudúce veľmi pouvažovala, či je táto jazda hodná a bezpečná. Po tejto skúsenosti sa kolotočom na tomto mieste určite vyvarujeme. Rozprávkový les bol veľmi krásny, príjemne prostredie aj dobrá reštaurácia.
09.11.2024, 12:51
Mútne jazero Minik
Jazierko je v skutku krásne, pokoj a kľud a však momentálne je tam ťažba dreva, čo znamená že polovica cesty bolo blato na ceste a deti boli zablatené asi všade...
24.10.2024, 07:39
Humor primeraný veku - výber zábavných tričiek pre detiEthan
Tričko s vtipnou potlačou by mohlo byť... Skvelý nápad na darček.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár