Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
V obci Hronsek neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza jedinečná kultúrno-historická pamiatka zapísaná i v zozname svetového dedičstva UNESCO – drevený artikulárny kostol. Bol postavený podľa zákonných článkov (artikulov) prijatých v druhej polovici 17. storočia – v čase, kedy si evanjelici vymohli aspoň aké-také náboženské slobody. Tieto kostoly museli byť postavené v priebehu jedného roka, nesmeli mať veže ani vchod z ulice a museli byť celé z dreva, bez použitia akýchkoľvek kovových prvkov. Hronsecký kostol je dnes ako vzácna kultúrna pamiatka sprístupnený širokej verejnosti. Ročne ho navštívia tisícky ľudí zo Slovenska i okolitých krajín. V areáli kostola možno obdivovať i prekrásnu drevenú zvonicu a vzácne niekoľkostoročné lipy.
7. júla 2008 bol drevený artikulárny kostol v Hronseku zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
História vzniku dreveného kostola zapadá od obdobia silného katolicizmu, do obdobia, keď na scénu dejín vystupuje kežmarský gróf Imrich Tököly, ktorý za širokej podpory ľudu, Turkov a francúzskeho dvora vystúpil proti rakúskemu cisárovi Leopoldovi I. a donútil ho zvolať Šopronský snem v roku 1681. Ten potvrdil závery Viedenského mieru z roku 1606 vo veciach slobody náboženstva a povolil evanjelikom postaviť v jednej stolici 2 kostoly, v Hronseku a Ostrej Lúke.
Článok (artikula) 25 stanovoval pre stavbu chrámu tieto podmienky:
Stavba kostola začala 23. októbra 1725 a na jeseň 1726 bola hotová. Kostol má pôdorys kríža, je 8 m vysoký, 26 m dlhý a 11 m široký. Má 30 okien. Stĺpy sú v záhlaví zdobené vyrezávaným jónskym ornamentom, sú dubové, ostatné časti sú väčšinou smrekové. Na dolnej časti chórov je zavesený vyrezávaný ornament v podobe lipového listu - symbol slovanského povedomia. Kostol má 1100 miest na sedenie, amfiteatrálne usporiadaných. Z každého miesta je vidieť na oltár. Má výbornú akustiku, čo ho predurčuje na organizovanie koncertov vážnej hudby. Klenba tvarom pripomína prevrátenú loď. Kostol má päť vchodov, postavených oproti sebe, 30 okien, rozmiestnených po celom obvode. Strecha je šindľová, na jej troch stranách sú dubové kríže, len nad jedným vstupom je umiestnený kohút, symbol kresťanskej bdelosti. K oltáru kostola patrí šestica vymeniteľných obrazov, ktoré sú rozmiestnené na priečelí chórov a striedavo sa osadzujú do spoločného rámu oltára podľa aktuálnej liturgie počas roka. Obrazy sú z roku 1771 od majstra Samuela Mialoviča. Súčasný organ postavil banskobystrický majster Martin Podkonický v roku 1764. Nádvorie kostola zdobia 4 mohutné lipy, z ktorých dve sú také staré ako kostol.
Súčasne s kostolom bola postavená aj zvonica tiež z roku 1726.
O ochranu a opravy kostola sa stará cirkevný zbor na čele s pani farárkou Mgr. Annou Jakušovou, s prispením dotácií z Ministerstva kultúry SR z programu „Obnovme si svoj dom“ dotovaného SPP, Banskobystrického samosprávneho kraja a prispením obce Hronsek.
Budova fary je pamätný dom, kde žili a tvorili významné osobnosti duchovného, národného a kultúrneho života. Boli to:
V roku 1847 v hronseckom kostole uzavrel manželstvo Andrej Sládkovič s hronseckou devou Antóniou Júliou Sekovičovou.
Prehliadky:
Virtuálna prehliadka kostola so zvonicou a jeho okolia - TU
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Mapa: N 48° 38′ 60″ E 19° 9′ 16″
Mapa sa nahráva...
12.11.2024, 12:58
Mikuláš na Bojnickom zámkumonikaskv
Škoda ,ze neni akcia počas vikendu aj pre navštevníkov z iných okresov.
10.11.2024, 16:38
Rozprávkový les pri kolibe PanorámaEmilia
Na konci rozprávkového lesa sa nachádzajú detské kolotoče. Zaplatili sme si lístok na autodrom aj s malým dieťaťom. K dispozícii bolo iba jedno “zelené auto” pretože ostatné boli v zlom technickom stave. Pri jazde na tomto aute som zistila, že volant nie je možné držať v obidvoch rukách, pretože tam nie je dostatok miesta a jediné ako bolo možné ako tak ovládať volant bolo dlaňou.Volantom sa točilo veľmi ťažko, chvíľami sa aj zasekol, v dôsledku čoho sme s malým dieťaťom v plnej rýchlosti narazili. Ja som si tak spôsobila zranenie na ruke. Po jazde som pani povedala, že ten volant sa veľmi zle ovláda. Pani prevádzkujúca kolotoče však tvrdila, že od nového roka budú mať nové kolotoče. Auto bolo v zlom technickom stave čo potvrdila aj sama pani. V prípade, že si pani vezme peniaze za jazdu, ale poskytne vám k dispozícii poškodené auto by som nabudúce veľmi pouvažovala, či je táto jazda hodná a bezpečná. Po tejto skúsenosti sa kolotočom na tomto mieste určite vyvarujeme. Rozprávkový les bol veľmi krásny, príjemne prostredie aj dobrá reštaurácia.
09.11.2024, 12:51
Mútne jazero Minik
Jazierko je v skutku krásne, pokoj a kľud a však momentálne je tam ťažba dreva, čo znamená že polovica cesty bolo blato na ceste a deti boli zablatené asi všade...
24.10.2024, 07:39
Humor primeraný veku - výber zábavných tričiek pre detiEthan
Tričko s vtipnou potlačou by mohlo byť... Skvelý nápad na darček.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Danka 03.12.2022, 20:12
Kostolík je pekný. Mám rada takéto slovenské monumenty, ktoré zveľaďujú Slovensko a dávajú mu určitú prídavnu hodnotu. Bola som tam s rodinou z Čiech. V ČR majú podobné, ale tento konkrétny sa im veľmi páčil.
Ivy 07.12.2021, 21:13
Nečudujem sa , že je v Unesco, je to majstrovský kúsok. Som rada, že v svojej zbierke fotiek mám aj fotku pri tomto kostolíku.
Zuzana 02.12.2021, 12:53
Kostolík krásny, výklad super. Okolie upravené.
Dominika 24.11.2021, 22:38
Boli sme ubytovaní neďaleko, tak sme si tam urobili výlet. Trúfam si povedať, že najkrajší drevený kostolík v BB kraji.
Katarína 24.11.2021, 09:33
Len sme sa zastavili a popozerali kostolík zvonku. Vstup sa dá dohodnúť na fare pri kostole. Zaujímavý z vlastivedného (historického) hľadiska. Okolo kostola je tráva, park a lavička okolo stromu, takže je to aj príjemné miesto na oddych.
Stanka 06.01.2020, 09:10
Malý útulný kostolík, mal zvláštne čaro.
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár