22. 11. 2024 Cecília

Slovenské banské múzeum

Autor: Annie, Foto: muzeumbs.sk
Adresa:Kammerhofská 2, Banská Štiavnica 969 01 Telefón:+42145 694 94 51 E-mail:infobs@muzeumbs.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Bohatá banícka história prezentuje Slovenské banské múzeum, ktoré nájdete len pár kilometrov od Banskej Štiavnice. SBM v prírode sa nachádza na pôvodných banských dielach šachty Ondrej a štôlne Bartolomej. Prezrieť si môžete nadzemnú a podzemnú expozíciu, kde nájdete ukážky baníckych pracovísk a ťažobných zariadení.

Slovenské banské múzeum je špecializovanou organizáciou, ktorá cieľavedome zhromažďuje, vedecky a odborne spracováva, využíva a sprístupňuje hmotné dokumenty so vzťahom ku komplexnej dokumentácii vývoja baníctva, príbuzných banských odborov, geológie, ochrany nerastov, vývoja banských miest a oblastí na Slovensku osobitne Banskej Štiavnice ako svetového kultúrneho prírodného dedičstva a Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.

Expozície:

1. EXPOZÍCIA BANSKÉ MÚZEUM V PRÍRODE – SKANZEN
Najnavštevovanejšia expozícia SBM, ktorá sa buduje od roku 1965. Skladá sa z povrchovej a podzemnej expozície, expozície lomového dobývania, areálu starých dobývok na žile Terézia a náučnej geologickej expozície Geopark prezentujúcej geológiu Slovenska. Expozícia je situovaná asi 1,5 km od centra mesta. Pre návštevníkov je pripravená prehliadka expozícií povrchového areálu s možnosťou fárať do podzemia, do banského diela štôlňa Bartolomej a šachta Ondrej v sprievode a s odborným výkladom lektora. Expozícia sa teší celoročne veľkej obľube návštevníkov z dôvodu zážitku fárania do podzemia, ktorého najstaršie časti sú datované do 17. storočia. Pred fáraním dostávajú návštevníci prilbu, lampu a plášť.

2. EXPOZÍCIA BANÍCTVO NA SLOVENSKU - KAMMERHOF
Situovaná v najrozsiahlejšom stavebnom komplexe v centra mesta – tzv. Kammerhofe – bývalom sídle hlavného komorsko – grófskeho úradu. V priestore 16 bohato inštalovaných miestností prezentuje históriu baníctva na Slovensku s dôrazom na jednotlivé odbory – dobývanie rudy, spracovávanie, meračstvo, dopravu, osvetľovanie, školstvo a význam Baníckej akadémie, knižnú kultúru, cisárske návštevy v meste a pod…

3. EXPOZÍCIA STARÝ ZÁMOK
Starý zámok je učebnicou architektonických štýlov 13. – 19. storočia. Najstaršou časťou zámku je pôvodne románska bazilika, ktorá bola v neskoršom období prestavaná na protitureckú pevnosť a kaplnka sv. Michala. Svoj zbierkový fond prezentuje v expozičných celkoch: archeológia, baroková plastika, strelecké terče, kováčstvo, fajkárstvo, expozícia hodín, prehliadka veže, žalárov, mučiarne, ... Areál Starého zámku je so svojou jedinečnou atmosférou miestom konania mnohých kultúrnych akcií hlavne v letnej turistickej sezóne (koncerty, festivaly, semináre, školenia, prednášky, recepcie, svadobné obrady,...)

4. EXPOZÍCIA NOVÝ ZÁMOK
Hranolovitá stavba vybudovaná ako protiturecká pevnosť je dominantou mesta a vďaka typickej nezameniteľnej architektúre a možnosti vyhliadky na mesto je cieľom veľkej časti návštevníkov mesta. Nový zámok bol postavený v rokoch 1564 – 1571 ako časť systému opevnenia mesta. Dnes sa v ňom nachádzajú expozície Slovensko v období tureckej expanzie a História dobrovoľného hasičského zboru v Banskej Štiavnici.

5. EXPOZÍCIA MINERÁLY A NERASTNÉ SUROVINY SLOVENSKA - BERGGERICHT
Nájdete ju priamo na námestí sv. Trojice v Berggerichte, bývalom sídle Banského súdu, neskôr využívanom pre potreby Banskej akadémie. Návštevníkov priťahuje prehliadkou viac ako 400 druhov minerálov z celého sveta a nerastných surovín Slovenska. V rámci prehliadky je možné navštíviť aj štôlňu Michal, ktorá je sprístupnená návštevníkom v dĺžke 75 m.

6. EXPOZÍCIA GALÉRIA J. KOLLÁRA
Sa nachádza sa tiež v srdci Banskej Štiavnice na nám. sv. Trojice, v troch obnovených budovách zo 16. storočia. Okrem zaujímavých a pravidelne sa meniacich výstav, predstavuje galéria viac ako 200 najcennejších výtvarných diel , ktoré vznikli najmä v Banskej Štiavnici, v období od 15. do 19. storočia.

7. EXPOZÍCIA DEDIČNÁ ŠTÔLŇA GLANZENBERG
Najnovšia expozícia bola verejnosti sprístupnená v roku 2003 ako jedna z najstarších v štiavnickom regióne, zároveň patrí aj do objektovej sústavy Geopark. Preslávili ju návštevy viacerých panovníkov (Habsburgovci) v minulosti a významných osobností v súčasnosti. Na počesť najvýznamnejších z nich sa v štôlni nachádzajú pamätné tabule. Návštevník vchádza do autentického prostredia podzemia vystrojený v plášti, s prilbou a lampou.

bsmapa

Zdroj: muzeumbs.sk

Škola v múzeu:

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici od r. 1998 realizuje projekt Škola v múzeu.Podnetom k realizácii projektu je snaha uchovávať hmotné  a duchovné dedičstvo a prezentovať ho netradičnou formou predovšetkým mladej generácii. Jednotlivé aktivity projektu formou tvorivých dielní, kurzov, prezentácií, vychádzok v teréne rozvíjajú vedomosti v oblasti regionálnej a environmentálnej výchovy. Podporujú estetické cítenie, manuálnu zručnosť, tvorivosť, inšpirujú k efektívnemu využívaniu prírodného i odpadového materiálu. Jednotlivé programy zároveň dopĺňajú a obohacujú učebné osnovy. Projekt podporuje zmenu vnímania tradičného múzea a otvára priestor novej interaktívnej spolupráce verejnosti a múzea. Realizácia projektu prebieha v jednotlivých expozíciách Slovenského banského múzea.

Geobádateľňa, priestor v rámci Mineralogickej expozície, je určený na laboratórne, ale aj zábavné pokusy pre malých i veľkých bádateľov. Interaktívny obsah je súčasťou QR codov, ktoré sú umiestnené v Mineralogickej expozícii-Berggericht ako súčasť Interaktívneho múzea. Interaktívne múzeum ako súčasť Mineralogickej expozície prezentuje interaktívne prvky (3 D pexeso, Mendelejevova tabuľka prvkov trochu inak, skrinka plná záhadných žiariacich kameňov, ukážka jedovatých kameňov, 3 D kocky reliéfu,…) a mnoho iných jedinečných aktivít.
Novými prvkami obohatená expozícia tak názorne dopĺňa osnovy žiakov základných a stredných škôl v predmetoch Prírodoveda, Prírodopis, Geografia, Chémia alebo Fyzika.

Letné dielničky Kammerhoff, program pre verejnosť, v rámci projektu  Škola v múzeu, je určený pre širokú verejnosť bez obmedzenia veku.

Otváracie hodiny expozícii - TU

Vstupné - TU

 

Mapa: N 48° 27′ 29″ E 18° 53′ 45″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Martina 19.11.2014, 16:59

    Pekny areal, sfaranie do bane je velmi zaujimave a poucne a myslim si, ze kazdeho to zaujme. My sme tam boli, ked prsalo a bolo dost chladno, ale nelutujeme to; v areali su vystavene rozne stroje, banicke pomocky, mineraly a je tam obchodik so suvenirmi a s obcerstvenim.

  • sona 19.11.2014, 15:58

    zaujimava a pre deti urcite aj zazitkova expozicia banskej stolne, pacilo sa aj nasej ani nie 3rocnej.

  • Martina Jurkovičová 25.04.2014, 14:20

    Zážitok, vrelo odporucam

  • Gabriela 12.04.2014, 07:42

    zaujímavá expozícia, zanietení a príjemní baníci....nášmu malému mineralógovi sa tak veľmi páčilo

  • Jozefína 11.04.2014, 12:28

    boli sme tam dávnejšie, ale zaujímavé :)

  • David 13.12.2013, 23:14

    Keď sme tam vstupovali nečakal som, že to moje deti zaujme no na moje prekvapenie zaujalo viac ako som čakal. Hýrili aktivitou, bavilo ich to.

  • Viera 02.12.2013, 22:02

    Na výlet do Banskej Štiavnice, ktorý sme si zorganizovali s kolegovcami a v rámci ktorého sme si pod zemou v štôlni objednali ochutnávku vín aj s výkladom nikdy neyabudnem! Bolo to veľmi originálne a zábavné!

  • Renata 02.12.2013, 19:27

    pekná poučná expozícia i prehliadka

  • mimi 29.11.2013, 19:12

    zaujimava prehliadka bane, velmi dobra sprievodkyna u nas bola

  • gabriela 29.11.2013, 16:13

    Pekná expozícia, ochotní a zanietení baníci, návšteva štôlne super.........

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár