Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Výstava Zaviaty svet praveku vo Vihorlatskom múzeu
Chcete sa dozvedieť, aké geologické tajomstvá ukrýva severovýchodný Zemplín? Prečo najviac skamenelín pochádza z vápencového pohoria Krivoštianky a prečo v pohorí Vihorlatu skameneliny nenájdeme? Vás všetkých, so záujmom o paleontológiu a spoznávanie prírodných dejov, pozývame na výstavu Zaviaty svet praveku.
V prírodovednej expozícii múzea od 22. novembra ponúka Vihorlatské múzeum v Humennom spolu so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici vyše pol miliardy trvajúci príbeh praveku na našej planéte. Príďte s nami odhaľovať stopy pravekého života geologickej minulosti severovýchodného Zemplína uchované vo fosílnych zbierkach múzea.
Medzi paleontologickými ukážkami v podobe niekoľkocentimetrových skamenelín ponúkame aj takmer polmetrovú schránku špirálovito stočeného morského živočícha skupiny amonitov, ktoré vyhynuli spolu s dinosaurami. Vystavené sú praveké hlavonožce s predlženým telom, ktoré boli v stredoveku považované za skamenené šípy bosoriek. Pozoruhodnú skupinu tvoria umelecky zaujímavo tvarované schránky morských pravekých živočíchov skupiny dierkavcov a druhohorných ježoviek rôznych tvarov, pôsobivé korály, hubky, ľaliovky a kolónie lastúrnikov a ramenonožcov. Skupinu skamenelín dopĺňajú už vyhynuté trilobity z obdobia prvohôr a praveké morské červy, po ktorých sa v karpatskom flyši zachovali chodbičky, odtlačky i zbytky trubičkovitého tela. Z najmladších skamenelín vystavuje múzeum štvrtohorný travertín s odtlačkami pravekých rastlín a skamenelinu jaseňového kmeňa z územia Humenného z obdobia zhruba spred dvadsiatich piatich miliónov rokov.
Výstava potrvá vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do konca januára 2018.
Tešíme sa na Vás.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
25.12.2024, 16:33
Termálny prameň LukavicaAdrián
Mali sme zlý zážitok. Pri prameni sedeli dvaja občania národnostnej menšiny, s flasou vodky a reprákom nahlas púšťali peničky á la Scooter - do prírodnej lesnej scenérie sa to nehodilo, rušilo to návštevníkov, ktorý tam prišli za kľudom. Do prírody. Okolie bolo dosť znetvorené - špaky, obal od kondómu, provizorne prístrešky gýčové, ako búda pre bezdomovcov. Velká škoda. Už sa tam nevrátime - hoci - po pobyte v prameni sa cítime krásne na tele uvolnene - iste má skvelé ozdravné účinky!
25.11.2024, 16:52
Ako pripraviť detský vianočný punčValér Kochan
Neviem sa dočkať na ten punč snád bude chutný
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár