Národná zoologická záhrada Bojnice

, Foto: sdetmi.com
Adresa:Zámok a okolie 6, 972 01 Bojnice Telefón:+421 46 540 29 75 E-mail:zoobojnice@zoobojnice.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Národná zoo Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoo na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955 a v súčasnosti sa rozkladá na ploche 41 ha z čoho expozičnú časť tvorí 20 ha.

Novinka roku 2021: V Národnej zoologickej záhrade Bojnice v júli slávnostne otvárali novú ubikáciu africkej fauny.  Za účasti niekoľko stovák návštevníkov otvorili nový pavilón slonov, v ktorom našli svoj domov slonice Maja a Gula. Tie sa v tomto prostredí adaptujú už od decembra uplynulého kalendárneho roka. Stavba je prepracovaná podľa najmodernejších technológii a ide o jednu z najväčších investícií v histórií bojnickej zoo. Tešíme sa na Vašu návštevu a nezabudnite navštíviť aj našich slonov!

Počet druhov chovaných v Národnej zoo Bojnice je najväčší zo všetkých štyroch slovenských zoo, začiatkom roka 2018 to bolo viac ako 430 živočíšnych druhov v počte 3500 exemplárov. Ako jediná slovenská zoo chová slony africké, levy berberské, leoparda obláčkového, nandíniu africkú, jeleňa bieloústeho, mačiaka Rolowayovho,  bingu botswanskú, kožnatku nílsku a mnohé ďalšie druhy. Od roku 2003 je Národná zoo Bojnice riadnym členom najprestížnejšej asociácie svetových zoologických záhrad a akvárií (WAZA), ktorá združuje okolo 250 elitných svetových zoo. V rámci európskych chovných programov a plemenných kníh pre ohrozené druhy je zapojená do chovu 31 druhov zaradených do európskych chovných programov (EEP – European Endangered species Programme) a 23 druhov zaradených do európskych plemenných kníh (ESB – European Studbooks).

V rámci ochrany európskej fauny Národná zoo Bojnice dlhodobo spolupracovala a spolupracuje na viacerých projektoch záchrany ohrozených druhov na Slovensku, ale aj v zahraničí. K najvýznamnejším patrí spolupráca s TANAP pri výskume a imobilizácii kamzíka tatranského, či veľmi úspešná spolupráca pri výskume a reintrodukcii rysa karpatského. Ako moderná inštitúcia sa venuje výskumu, monitoringu, ochrane a záchrane našej najväčšej mačkovitej šelmy, už viac ako desaťročie prostredníctvom rôznych projektov a finančných grantov. Národná zoo Bojnice je tiež súčasťou projektu LIFE LUCHS, ktorý na území Falckého lesa nachádzajúceho sa na nemecko – francúzkej hranici zahŕňa komplexný program monitoringu vypustených rysov z, hodnotenie ich ekológie reštitúcie, ako aj spoluprácu na informovaní odbornej a laickej verejnosti. Z ďalších programov je to repatriácia sovy dlhochvostej na Šumavu, pravidelné vypúšťanie odchovaných mláďat plamienky driemavej do prírody, alebo chov a opätovný návrat jasoňa červenookého na vybrané lokality.

Národná zoo Bojnice výchovne a edukačne vplýva na verejnosť v oblasti životného prostredia a ochrany biodiverzity, spravuje národné záchytné centrum pre zhabané a zaistené živočíchy, spolupracuje s pracovníkmi CITES a ŠOP SR a v rámci prevádzky rehabilitačnej stanice pre zranená vzácne živočíchy zabezpečuje trvalú starostlivosť o poranené a hendikepované jedince z prírody.

Otváracie hodiny:

Otvorené denne, aj počas sviatkov.
Pavilóny sa zatvárajú hodinu pred zatvorením ZOO.
Psom vstup zakázaný!

marec 8:00 - 18:00
apríl - september 8:00 - 19:00
Expozícia motýľov
júl - august
8:30 - 16:15
v pondelok ZATVORENÉ
október 8:00 - 18:00
november - február 8:00 - 16:00

>>Vstupné


Mapa areálu (pre zväčšenie kliknite na obrázok):

mapa na web A3

Zdroj: zoobojnice.sk

Mapa: N 48° 46′ 54″ E 18° 34′ 38″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Veronika Andrássyová 29.11.2013, 20:12

    Bojnice su sami o sebe krásne mesto, a aj zoo aj zámok zaujmú detičky, a snažíme sa aspon raz ročne navštívit zoo bojnice.

  • Martina Szekeresová 29.11.2013, 18:51

    Pekný výlet

  • Vladimíra 29.11.2013, 18:16

    Pekný výlet a ešte krajší zážitok. :)

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár